Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury wyjaśnia, że historyczna Twierdza Kraków wyłania się jako nowy sposób odkrywania miasta.
Warto sobie uświadomić, jak potężnym zasobem i szansą dla Krakowa jest cały pierścień Twierdzy Kraków, tej największej fortecy Habsburgów. Ta Twierdza to coś na czym my mieszkamy, co jest rozproszone po całym mieście - stwierdza.
Dlatego też od kilku lat miasto pracuje nad renowacją zabytków, które idealnie nadają się na siedziby instytucji kultury.
W dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej główna siedziba Muzeum Fotografii, Fort Łapianka, tam powstanie oddział Muzeum Krakowa - Muzeum Harcerstwa i wreszcie Fort 53 Borek, który pomieści Bibliotekę Piosenki Polskiej i oddział Centrum Kultury Podgórza - wylicza Robert Piaskowski.
Marek Świca, dyrektor Muzeum Fotografii informuje, że prace remontowe w dawnej zbrojowni dobiegają końca.
W ciągu najbliższych tygodni zostaną sfinalizowane wszystkie prace budowlane, w tym wykończeniowe. Po uzyskaniu zgody na użytkowanie, za 2-3 miesiące będziemy mogli rozpocząć przeprowadzkę z budynku dawnego Dworca Głównego - wyjaśnia.
Twierdza Kraków to dziewiętnastowieczny, austriacki system fortyfikacji wokół dawnego Krakowa. Powstała z inicjatywy Cesarza Franciszka Józefa po zniesieniu autonomii Wolnego Miasta Krakowa.