Mieszkanie Plus w Krakowie. Jak wygląda sytuacja najemców?
W przyjętym dokumencie radni przypomnieli, że w na terenie Krakowa w ramach programu Mieszkanie Plus oddano do użytkowania 481 lokali przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej, do których od września zeszłego roku stopniowo zaczęły się wprowadzać rodziny, inwestując znaczne środki finansowe w wyposażenie mieszkań w składniki ruchome.
- Mając to wszystko na względzie, nie możemy jako Rada Miasta Krakowa nie reagować na docierające do nas liczne głosy dotyczące poważnych wątpliwości, które powstały w wyniku realizacji umów najmu przez podmioty związane z PFR Nieruchomości - wskazano w rezolucji.
Radni wskazali w przyjętym dokumencie, że krakowianie korzystający z programu Mieszkanie plus zwracają uwagę na wycofanie się z modelu najmu opartego na formule Dojścia Do Własności, który to był przedstawiany w materiałach promocyjnych, broszurach i na stronach internetowych prowadzonych w związku z realizacją programu. „Dla wielu z najemców ta opcja była czynnikiem decydującym przy podejmowaniu decyzji o wynajmie mieszkania od rządowej spółki” - wskazano.
Według nich pomimo zamrożenia do 2025 roku stawek czynszu wynikającego z umowy najmu instytucjonalnego, w sposób zawyżony naliczane są dodatkowe opłaty eksploatacyjne i administracyjne, co sprawia że łączny koszt najmu zbliża się do stawek rynkowych.
Kolejny problem – głosi rezolucja - stanowi opieszałość, z jaką usuwane są wszelkie usterki w lokalach czy błędy konstrukcyjne budynków. Według nich na osiedlu przy ul. Anny Szwed - Śniadowskiej w Krakowie dochodzi do zalewania mieszkań i podtapiania budynków, w efekcie czego nie jest użytkowana hala garażowa.
- Mając na uwadze powyższe, Rada Miasta Krakowa apeluje do Rządu, Sejmu i Senatu RP, a przede wszystkim spółki PFR Nieruchomości o wprowadzenie skutecznych rozwiązań prawno-finansowych, które pozwolą jak najszybciej rozwiązać problemy, które rodzi realizacja programu Mieszkanie Plus. Zasadnym wydaje się zabezpieczenie odpowiednich środków w polityce finansowej państwa, gdyż problemy, z którymi borykają się mieszkańcy Krakowa, dotykają również pozostałych lokalizacji inwestycji realizowanych w ramach programu na terenie całej Polski - konkludują radni w przyjętej rezolucji.
Do zarzutów wątpliwości i zarzutów stawianych w rezolucji, a także mieszkańców występujących podczas środowej sesji odniósł się na sali prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Jak podkreślał, mechanizm dojścia do własności jest możliwy i został potwierdzony w ostatnich dniach przez prezesa PFR Pawła Borysa. Zaznaczył, że mechanizm ten poprzedza dwuletnia umowa najmu, po której następuje propozycja dotycząca podpisania umowy notarialnej o dojściu do własności.
- Decyduje o tym rozliczenie końcowe dla inwestycji, a także wyodrębnienie samodzielności lokali i ustanowienie odrębności wieczysto-księgowej, co trwa od kilku miesięcy do nawet ponad roku w zależności od miasta - wskazał.
Caruk zaznaczył też, że mieszkańcy nie mogą już teraz poznać konkretnych cen za zajmowane mieszania, bo będą one określane w oparciu o wycenę dokonaną tuż przed zaoferowaniem lokalu najemcy.
Prezes ocenił, że konstrukcja budynków w Krakowie jest prawidłowa, ale pojawiają się usterki. Są one – tłumaczył prezes - zgłaszane w ramach gwarancji do usunięcia.
Szef PFR Nieruchomości odnosząc się do zarzutów dotyczących opłat za mieszkania przypomniał, że lokalne w Krakowie zostały wybudowane w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus.