Nowe tramwaje dla MPK Kraków. Ile będą kosztowały?
W czwartek, 5 grudnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otworzyło oferty w trzech przetargach na dostawę do Krakowa łącznie do 90 nowych tramwajów. Zamówienie MPK obejmowało trzy rodzaje wagonów, czyli:
- do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 32-34 metrów,
- do 30 tramwajów dwukierunkowych o długości 32-34 metrów,
- do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 42-45 metrów.
W dwóch przetargach na dostawę do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 32-34 metrów oraz do 30 nowych tramwajów dwukierunkowych o długości 32-34 metrów MPK otrzymało oferty od firmy PESA Bydgoszcz. Wartość wagonu jednokierunkowego producent wycenił na 17,3 mln złotych, a wartość dwukierunkowego na 18,6 mln.
Dostawą do 30 nowych tramwajów jednokierunkowych o długości 42-45 metrów jest zainteresowanych dwóch dostawców. Ofertę z ceną 23 055 000 zł netto za jeden wagon złożyła PESA Bydgoszcz SA oraz Skoda Transportation a.s, która jeden wagon wyceniała na 24 068 000 zł netto – podaej magistrat.
Wszystkie przesłane do przewoźnika oferty mają zostać dokładnie sprawdzone i zweryfikowane.
Po upewnieniu się, że producenci dołączyli wszystkie wymagane dokumenty i spełnili wszystkie wymagania zostanie wybrana najlepsza oferta. Kryterium wyboru jest nie tylko cena, ale także warunki techniczne. Liczba tramwajów, którą ostatecznie uda się zamówić będzie zależała od możliwości finansowych MPK w Krakowie oraz uzyskanych środków zewnętrznych. Krakowski przewoźnik złożył już wniosek o dofinansowanie do zakupu 30 tramwajów w ramach programu FEnIKS – czytamy w komunikacie.
Decydując o zakresie zamówienia i rodzaju tramwajów, MPK brało pod uwagę oczekiwania pasażerów i rozwój sieci torowisk w Krakowie. Przewoźnik planuje wycofanie wszystkich tramwajów bez niskiej podłogi i klimatyzacji po dostawie co najmniej 30 nowych wagonów.
Dzięki temu po zakończeniu dostaw, cała tramwajowa flota MPK będzie złożona wyłącznie z pojazdów z niską podłogą, wyposażonych w klimatyzację i system informacji pasażerskiej. To szczególnie ważne dla osób z ograniczoną mobilnością, przede wszystkim osób poruszających się na wózkach oraz osób niewidomych i słabowidzących – pisze urząd.
