Mundial 2022 w Katarze. Czy piłkarze będą klękać przed meczem?
Klękanie przed meczem - ten gest był bardzo popularny podczas ostatnich mistrzostw Europy. Prezentowała je np. reprezentacja Anglii czy Irlandii. Co istotne, przed meczem klękała tylko jedna drużyna, a druga nie. Dlaczego tak się działo? Jest to związane z ruchem Black Lives Matter - czyli problemem rasizmu na świecie. Drużyny z Wielkiej Brytanii podczas meczów piłkarskich chcą zwrócić uwagę na tę kwestię. Właśnie dlatego klękają przed meczem.
A skąd dokładnie wziął się zwyczaj klękania przed meczem?
Dlaczego piłkarze klękają przed meczem? Skąd wziął się ten zwyczaj?
Skąd wziął się zwyczaj klękania przed meczem? Po raz pierwszy ten gest wykonał Coli Kaepernick, zawodnik San Francisco 49ers. Gracz futbolu amerykańskiego klęknął przed jednym ze spotkań w 2016 roku. W ten właśnie sposób chciał zwrócić uwagę na problem rasizmu w Stanach Zjednoczonych.
W kolejnych latach klękanie przed meczem stawało się coraz bardziej popularne. Przyczyniła się do tego również śmierć George'a Floyda, który zginął podczas zatrzymania przez policję. Do tej pory reprezentacje Anglii czy Irlandii klękają przed meczami zarówno ligowymi, jak i reprezentacyjnymi.
Klękanie przed meczem - gest wywołuje różne emocje
Klękanie przed meczem - nie wszyscy uważają, że jest to dobry gest. Wzbudza on szereg emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Sprzeciwiają się mu również niektórzy kibice. Swoje niezadowolenie podczas meczów wyrażają poprzez gwizdy lub buczenie, właśnie w tym momencie, gdy jedna z drużyn klęczy przed meczem.