Pałac Krzysztofory

i

Autor: Flickr, licencja Creative Commons Pałac Krzysztofory, Muzeum Miasta Krakowa

Muzeum Krakowa drastycznie tnie koszty. Które oddziały będą zamknięte z powodu drogiej energii?

2022-11-23 15:09

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia w funkcjonowaniu wszystkich oddziałów. W wybrane dni placówki pozostaną zamknięte, zespół przejdzie na pracę zdalną, na miejscu nie odbędą się także wydarzenia zewnętrzne. Kiedy będzie można wybrać się do Muzeum, a kiedy będzie zamknięte? Sprawdźcie w naszym materiale.

Barbakan, Pałac Krzysztofory, Fabryka Emalia Oskara Schindlera i inne odziały będą zamknięte

Muzeum postanowiło wprowadzić tzw. Dni dla Ziemi. W każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały zostaną zamknięte, poza tradycyjną wystawą szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać w poniedziałki 5 i 26 grudnia, a także Rynkiem Podziemnym czynnym w poniedziałek 26 grudnia. W poniedziałki praca będzie się odbywała w systemie zdalnym. Wszystkie oddziały muzeum pozostaną zamknięte także 24, 25 i 31 grudnia.

Z kolei w dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, a od 19 do 25 grudnia - Rynek Podziemny. Zmieni się również harmonogram wystawy stałej "Kraków od początku, bez końca" w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

- Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej - informuje rzecznik MK Krzysztof Haczewski.

Krzysztof Haczewski dodaje, że w grudniu w muzeum obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.

- Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów - przyznaje rzecznik muzeum i dodaje, że zobowiązanie kierowników jednostek sektora finansów publicznych do zredukowania zużycia energii elektrycznej w budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019 w rzeczywistości wymaga od muzeum uzyskania oszczędności niemal dwukrotnie większych.

Kryzys energetyczny trwa w najlepsze, a ceny prądu nadal w górę

29 września Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku, zgodnie z którą kierownicy jednostek sektora finansów publicznych od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach, przez urządzenia techniczne itp. o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Po przyjęciu części poprawek Senatu ustawę przekazano Prezydentowi, który podpisał ją 13 października. Celem nowych przepisów jest "uruchomienie instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych oraz zapewnienie im ceny energii elektrycznej na poziomie umożliwiającym opłacenie rachunków".

Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową

Quiz. Jedzenie na literę T

Pytanie 1 z 15
Włoskie tortellini klasycznie podaje się: