Wyż Werner

i

Autor: Pixabay / Wxcharts - screen Nad Polskę nadciąga wyż Werner. Przyniesie zmiany w pogodzie

Pogoda

Nad Polskę nadciąga potężny wyż. Mocno namiesza w pogodzie. Przełom nastąpi w środę

2024-10-15 17:57

Pogoda w ostatnich dniach nas nie rozpieszcza. W ostatnich dniach dominowała deszczowa i wietrzna aura. Jednak sytuacja się już w najbliższą środę diametralnie się zmieni. Nad Polskę nadciąga rozległy wyż Werner, który będzie odpowiedzialny za roszady w pogodzie. Zza chmur znów wyjdzie słońce, a my będziemy mogli się w końcu cieszyć prawdziwą polską złotą jesienią. Jednak nie odbije się to na temperaturze i nie spowoduje, że będziemy mogli wyciągnąć z szafy lżejsze ubrania. Jak wyż Werner wpłynie na pogodę w Polsce? Sprawdźcie w naszym materiale.

Wyż Werner odwróci pogodę w Polsce. Będzie słonecznie, ale wciąż chłodno

Miniony weekend nie należał do najpiękniejszych. W ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszczała. Było deszczowo, wietrznie i chłodno. Jednak jesień w tych mniej lubianych barwach już w najbliższą środę zamieni się w prawdziwą polską złotą jesień. Widać już to we wtorek, gdzie, poza województwami zachodnimi, występują jeszcze opady, ale im będzie później, tym spomiędzy chmur coraz śmielej będzie wyglądać słońce. Nie wpłynie to wprawdzie na poprawę temperatury, bo ta wciąż będzie się wahać pomiędzy 11 a 13 stopniami Celsjusza. Sytuacja odwróci się diametralnie następnego dnia.

W środę Polska zostanie zdominowana przez wyż Werner, który rozgości się w naszym kraju do końca tygodnia. Niektóre prognozy wskazują, że skutki nadejścia potężnego zjawiska będziemy odczuwać jeszcze dłużej. Wyż spowoduje, że przez kilka najbliższych dni nie będzie padać. Druga połowa tygodnia zapowiada się więc sucho i słonecznie. Momentami niebo będzie bezchmurne, co z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i pozwoli nam zaplanować spacery na świeżym i rześkim powietrzu. Jednak w środę w godzinach porannych i przedpołudniowych mogą pojawić się jeszcze mgły i niskie chmury.

Słoneczny wyż nie przyniesie radykalnej poprawy temperatury. Między dniem a nocą, podobnie jak w ostatnich dniach, będę występować duże różnie w pomiarach. Poranki będą chłodne, szczególnie na wschodzie, północnym wschodzie oraz w centrum, z temperaturami oscylującymi wokół 0 stopni Celsjusza. Miejscowo spadnie ona poniżej 0. Cieplej będzie na zachodzie. Tam odczyty wskażą od 5 do 10 stopni Celsjusza. Jednak, na co zwracają uwagę eksperci, w niektórych częściach kraju popołudnia mogą być naprawdę ciepłe. Wprawdzie na wschodzie i północnym wschodzie maksymalne temperatury wyniosą od 10 do 13 stopni Celsjusza, ale już na zachodzie oraz południowym zachodzie możemy spodziewać się nawet od 16 do 18 stopni Celsjusza.

Kolejnych zmian w pogodzie należy spodziewać się w trzecim tygodniu października. Wówczas częściej będzie padać, a temperatura mocno się obniży. W dzień na termometrach rzadko zobaczymy pomiary powyżej 10 stopni Celsjusza.

Jesienny redyk w Szczawnicy 2024 [GALERIA]

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Małopolska Noc Naukowców 2024 w Krakowie na AGH i Uniwersytecie Rolniczym
Klimat. Jak zmieni się nasze życie? Ile mamy czasu? | CO NAS CZEKA? #6 - prof. Szymon Malinowski
Skąd wiemy, że klimat się zmienia? Na jakim etapie walki jesteśmy? Kto stoi za zmianami klimatu? Jak im zapobiec? Gdzie w Polsce będą pustynie? Powodzie, trąby powietrzne co jeszcze nas czeka? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie w rozmowie z prof. Szymonem Malinowskim, fizykiem atmosfery, dyrektorem Instytutu Geofizyki UW. Zapraszam, Michał Prokopowicz.
Co nas czeka?