Szopka krakowska

i

Autor: Marta Malina Moraczewska, wikimedia commons

WIADOMOŚCI

Nadchodzi 82. Konkurs Szopek Krakowskich. Jak można się zgłosić? Kiedy odbędzie się wystawa?

2024-11-22 15:10

Szopki krakowskie to jedna z najbardziej znanych i wyjątkowych tradycji bożonarodzeniowych w naszym kraju. Mieszkańcy stolicy Małopolski poświęcają miesiące, aby przygotować te piękne, bogato zdobione i wielopoziomowe budowle nawiązujące do architektury i tradycji miasta, które stają się scenerią dla narodzin Jezusa Chrystusa. Ich mrówcza i precyzyjna praca bywa później oceniania przez jury konkursu organizowanego przez Muzeum Krakowa. Właśnie nadchodzi 82. edycja tego wydarzenia. Kiedy i w jaki sposób można zgłosić chęć udziału, dowiesz się z naszego materiału.

Szopki krakowskie to światowy ewenement. Polska tradycja została doceniona przez UNESCO

Szopki krakowskie to miniaturowe budowle, wykonane zwykle z drewna bądź sklejki oraz tektury, które architektonicznie nawiązują do najbardziej znanych budynków w stolicy Małopolski. Cechuje je wielobarwność, wielopoziomowość oraz obecność wież i wieżyczek, które przywodzą na myśl skojarzenie, chociażby z Bazyliką Mariacką czy Wieżą Ratuszową. Te piękne, bogate zdobione konstrukcje stają się scenerią dla misterium Bożego Narodzenia. Wśród postaci biblijnych pojawiają się także postacie z krakowskich podań i legend np. Lajkonik czy Smok Wawelski. Wielu twórców instaluje specjalny mechanizm, który umożliwia poruszanie figurkami, pozytywki grające kolędy oraz podświetlenie. Te wszystkie elementy czynią szopki krakowskie prawdziwymi dziełami sztuki, co zostało dostrzeżone i docenione na świecie - w 2018 roku, krakowskie szopkarstwo jako pierwsze polskie zjawisko, zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

82. Konkurs Szopek Krakowskich. Zgłoszenia i wystawa pokonkursowa

W tym roku twórcy szopek mogą po raz 82. wziąć udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Krakowa. Zapisy są prowadzenie elektronicznie na stronie szopki.muzeumkrakowa.pl i potrwają do 3 XII do północy. Tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 5 XII) szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je oglądać od godz. 10:00 do godz. 12:00. Tuż po hejnale wokół Rynku przejdzie korowód szopek krakowskich, który poprowadzi kapela ludowa z Bronowic. Następnie na scenie dojdzie do prezentacji szopek i ich twórców. Kolejnym punktem programu jest przeniesienie dzieł do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jurorów, w skład którego wchodzą m.in. historycy, etnografowie, plastycy czy architekci.

Wyniki 82. Konkursu Szopek Krakowskich zostaną ogłoszone 8 grudnia o godzinie 14.00 na Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Tam też od 9 grudnia 2024 r. do 2 marca 2025 r. będzie można podziwiać te regionalne dzieła na pokonkursowej wystawie.

Najpiękniejsze kamienice w Krakowie
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Tatrzańska Świątynia Lodowa - Wawel i kościół św. Wojciecha

QUIZ. Czy rozpoznajesz te krakowskie budynki? Wynik 15/15 zdobędą tylko prawdziwi znawcy miasta!

Pytanie 1 z 15
Zaczynamy najprościej, jak się da. Wieżowiec na zdjęciu to:
Szkieletor