Które pająki w Polsce są jadowite?
Chociaż jadowite pająki zwykle kojarzą nam się z tropikalnym klimatem, niektóre pajęczaki, występujące w naszym kraju są równie groźne i mogą być niezwykle niebezpieczne dla ludzi. Spotkać je można praktycznie wszędzie — w piwnicach, jaskiniach i lasach. Chociaż jadowite gatunki pająków w Polsce nie są tak groźne, jak te występujące chociażby w Australii, należy liczyć się z tym, że ugryzienie może mieć groźne konsekwencje, a każdy taki przypadek trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Najbardziej jadowity pająk w Polsce występuje w Ojcowskim Parku Narodowym
Za najbardziej jadowitego pająka, który występuje w Polsce, uznaje się sieciarza jaskiniowego. Ten gatunek w szczególności upodobał sobie chłodne, wilgotne i zaciemnione miejsca, dlatego najłatwiej spotkać go w jaskiniach — w naszym kraju występuje głównie w Ojcowskim Parku Narodowym. Warto jednak się go wystrzegać. Równie łatwo spotkać go także w piwnicy czy w studzienkach kanalizacyjnych. Sieciarz jaskiniowy charakteryzuje się rudobrązowym umaszczeniem z ciemnobrązowym obrzeżeniem. Pająk ten jest wyjątkowo duży. Sam odwłok ma długość ok. półtora centymetra, zaś jego całkowita długość to nawet sześć centymetrów. Chociaż pająk jest uznawany za najbardziej jadowitego w Polsce, jego ugryzienie nie jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Należy jednak się go wystrzegać, ponieważ może doprowadzić do silnej reakcji alergicznej.
Co zrobić, kiedy ugryzie nas pająk?
Chociaż w Polsce nawet jadowite pająki nie są szczególnie groźne dla ludzi, ich ugryzienie może, tak czy inaczej, wiązać się z przykrymi konsekwencjami. W takim przypadku może pojawić się świąd i obrzęk. W takiej sytuacji należy oczyścić miejsce ugryzienia. W aptece bez recepty można zakupić także leki antyhistaminowe i przeciwświądowe. W skrajnych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.