Hipoksyjna komora termoklimatyczna to unikatowe urządzenie na skalę światową, a przy tym jedyne w Polsce. Pozwala ona na sztuczne wywołanie różnych warunków środowiskowych: od suchych pustynnych, przez wilgotne i gorące środowisko tropikalne, mroźną zimę kończąc na warunkach wysokogórskich. Informacja pozyskane podczas badania mogą być pomocne dla innych pacjentów z cukrzycą, zwłaszcza dla tych wybierających się na kilkudniowe wyprawy wysokogórskie bądź planujących inne aktywności sportowe.
Chcemy udowodnić, że po pierwsze: pompy insulinowe, które automatycznie dawkują insulinę poradzą sobie w warunkach wysokościowych. Po drugie, chcemy zobaczyć o ile to urządzenie zwiększy podaż insuliny w tych warunkach, a po trzecie też takie warunki psychologiczne, po prostu zobaczyć jak będą pacjenci zachowywać się w trakcie tego eksperymentu - tłumaczy dr Bartłomiej Matejko z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pomysłodawca projektu.
Przez ten czas pacjenci mają dowolność wyboru formy spędzania czasu wolnego. Mogą oglądać filmy, czytać książki, a nawet korzystać .. z bieżni umieszczonej w komorze. Wszystko w warunkach od 2000 do 3500 m.n.p.m.
To jedna z niewielu komór w Polsce, a także na świecie, gdzie możemy symulować także inne czynniki, takie jak temperatura i wilgotność powietrza. W naszym eksperymencie przyjęliśmy standardowe warunki, temperatura 22 stopnie, typowa wilgotność powietrza, a jedynym czynnikiem, którym manewrowaliśmy była wysokość nad poziom morza - mówi lekarz.
Eksperyment ma zakończyć się jeszcze w marcu. Wnioski z niego zostaną opublikowane w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.