Edukator z Tatrzańskiego Parku Narodowego odkrył na szlaku przedziwny organizm wielokomórkowy, zagrożony wyginięciem i objęty ścisłą ochroną. Jego wygląd przywodzi na myśl film "Obcy – ósmy pasażer Nostromo".
- W przyrodzie oprócz obrazków pełnych pięknych kwiatów, imponujących krajobrazów czy tajemniczych zwierząt można znaleźć widoki z kategorii „ósmy pasażer Nostromo - ostrzega Tatrzański Park Narodowy na Facebooku i publikuje zdjęcie niezwykłego okazu.
Na zdjęciu widać kolczakówkę piekącą, czyli gatunek grzyba z rodziny kolcownicowatych. Ze względu na pilśniowaty, biały kapelusz z krwistoczerwonymi kroplami wodnistej wydzieliny kolczakówka nazywana jest grzybem krwawiącego zęba. W Polsce gatunek ten jest zagrożony wyginięciem i objęty ścisłą ochroną. To bardzo rzadki okaz.
- Wyrasta tylko tam gdzie rośnie sosna lub świerk, ponieważ to z tymi gatunkami drzew żyje w symbiozie. To taki układ partnerski, w którym każda ze stron wnosi coś od siebie i w zamian czerpie korzyści. W przypadku grzybów i drzew, polega to na tym, że grzyby czerpią z drzewa składniki odżywcze, w zamian dostarczają im wodę i niezbędne drzewom związki nieorganiczne. Win-win w pełnej krasie - można przeczytać w poście Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Niezwykłego odkrycia dokonał edukator Łukasz Klimaszyk, biorący udział w wakacyjnej akcji PoSzlaki, którego można spotkać w jednym z sześciu wyznaczonych punktów parku.
Na bioróżnorodność flory i fauny ma wpływ wiele czynników.
Od niszczącej działalności człowieka po inne gatunki roślin i zwierząt rozprzestrzeniające się w nowym terenie. Posłuchaj podcastu DROGOWSKAZY o inwazyjnych gatunkach! Nie uwierzysz kto okazuje się być największym "szkodnikiem".
Listen to "O inwazyjnych gatunkach i kryzysie bioróżnorodności. DROGOWSKAZY" on Spreaker.