poezja

i

Autor: pixabay.com

Noc Poezji w Krakowie: w tym roku motywem przewodnim będzie podróż i podróżowanie

2020-10-08 15:46

Poezja opanuje przestrzenie krakowskich księgarni, bibliotek, kawiarni czy teatrów. To za sprawą nocy poezji, która w ten weekend odbędzie się w Krakowie. W tym roku mniej wydarzeń i ograniczona liczba miejsc przez pandemię koronawirusa.

Motywem przewodnim dziesiątej, jubileuszowej, Nocy Poezji jest PODRÓŻ, rozumiana bardzo szeroko – jako podróż literacka, zabawa słowem, eksperyment językowy, poezja z zastosowaniem nowych mediów, lekcja wielokulturowości lub wyprawa w ulubionym bądź nieznanym kierunku – przygoda.

Okazuje się, że może ta podróż ma sens właśnie w tym roku. Nie planowaliśmy tego. Ale właśnie teraz nasze podróżowanie przez pandemię koronawirusa jest ograniczone, a w podróż literacką możemy wyruszyć bez wychodzenia z domu - przekonuje Joanna Szulborska-Łukasiewicz z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta.

Program tegorocznej edycji inicjatywy jest bardzo bogaty. Jak przekonują organizatorzy - niezależnie od wieku i zakresu poetyckich zainteresowań i fascynacji, każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wśród literackich propozycji na 9-11 października są między innymi warsztaty czytania poezji, spacery poetyckie, poetycki hyde park, konkurs jednego wiersza, a także spotkania z poetami.

Na przykład spotkanie z Tomaszem Bąkiem, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii poezja, a także z Natalią Kubicius i Krystyną Czarnecką, autorkami wyróżnionymi w 7. Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej 2020 (w tym roku Jury Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej postanowiło nie przyznawać głównej nagrody, ale trzy wyróżnienia, które trafiły do Marcina Radwana za tom „Materie i figury”, Natalii Kubicius za tom „Umowa śmieciowa” oraz Krystyny Czarneckiej za tom „Clewline”). Podczas Nocy Poezji odbędzie się także spotkanie z Filipem Matwiejczukiem, autorem debiutanckiego tomu „Różaglon” - wymienia Joanna Szulborska-Łukasiewicz.

Noc Poezji to także okazja do doświadczania poezji w nieoczywistych odsłonach – na fuzję poezji i form teatralnych zapraszają między innymi: Teatr Nowy Proxima, Teatr Odwrócony, Teatr Proscenium, Teatr Mumerus (swoją propozycję przedstawi w Muzeum Archeologicznym) oraz Teatr 52 Hz (który wystąpi w Synagodze Poppera), a warsztaty poezji migowej w ramach Nowohuckiej Nocy Poezji Migowej odbędą się w Klubie Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Podczas Nocy Poezji 2020 nie zabraknie także propozycji dla młodszych miłośników literatury. W nowej filii Biblioteki Kraków na os. Złocień odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem, autorem między innymi „Wierszyków domowych” oraz Joanną Rusinek, która zaprezentuje ilustracje przygotowane do wierszy i opowie o pracy ilustratora. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona i trzeba się zapisać.

Budowa Trasy Łagiewnickiej

Ile wiesz o polskim Youtube?

Pytanie 1 z 13
W Szczecinie został nagrany słynny film z hasłem: Ale urwał! Co było dalej?