Ta aplikacja to całkowita rewolucja dla osób zmagających się z wszelkiego rodzaju uzależnieniami: od papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy, a także nałogowych zachowań takich, jak np. granie w gry komputerowe, kompulsywne objadanie się, czy hazard.
Jak to działa? Kilka razy razy w ciągu dnia użytkownik aplikacji musi odpowiedzieć na pytania dotyczące swojego samopoczucia, poczucia zmęczenia, głodu, czynników zewnętrznych, czy wzorca jego nałogowych zachowań. Udzielenie odpowiedzi zajmuje od 60 do 90 sekund. Na ich podstawie aplikacja ostrzeże użytkownika o wzroście ryzyka nawrotu, a także dostarczy informacji o technikach, które doraźnie pomogą poradzić sobie z trudną sytuacją lub pokusą.
Po 30 dniach korzystania z aplikacji użytkownik dostaje dedykowany, spersonalizowany raport. Niewątpliwą zaletą Nałogometru 2.0 jest właśnie zindywidualizowane podejście do użytkownika, oferta różnych form pomocy, a także motywacja do kontrolowania swojego poziomu stresu.
Po pierwsze człowiek zyskuje świadomość, kiedy i jakie czynniki popychają go do zachowań, oznaczających powrót do nałogu. Może zorientować się, że głód nałogowy wraca np. o konkretnej porze dnia i w specyficznych okolicznościach. Algorytm zaszyty w aplikacji mobilnej podpowiada, jak przeciwdziałać wpadce, wskaże potrzebne zmiany, np. dotyczące snu lub bodźców stresowych, a także zasugeruje doraźne działania, które pozwolą przetrwać trudny moment, kiedy ten nadejdzie – wyjaśnia dr hab. Mateusz Gola.