Najstarsza część Nowej Huty pomnikiem historii? Urzędnicy Krakowa są po wstępnych rozmowach na ten temat z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek trafił do resortu 8 lat temu. Nowa Huta jest drugim najdłużej oczekującym na decyzję o taki wpis obszarem w Polsce. Gra jest jednak warta świeczki.
Te wpisy są ważną formą ochrony miejsc, promocji też tych miejsc i faktów historycznych, które się z tymi miejscami wiążą. W DNA tego wpisu jest przede wszystkim też przypominanie o ważnych faktach z historii naszego kraju - przekonuje pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw kultury Robert Piaskowski.
Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną tak długiego oczekiwania była niechęć nadawania statusu pomnika historii Nowej Hucie ze względu na jej kontekst komunistyczny. Huta jednak to nie jest tylko historia PRL.
Mówiąc o Nowej Hucie to jest oczywiście rok 1949, kiedy podjęto decyzję o budowie tutaj Kombinatu, ale oczywiście ona nie powstała w szczerym polu tylko powstała na terenach, na których istniało ponad 30 wsi. Część z nich swoimi tradycjami właściwie sięgała aż do średniowiecza - mówi kierowniczka Muzeum Nowej Huty Karolina Żłobecka.
Gmina liczy na to, że wniosek o wpis zostanie przekazany w kwietniu do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przy pozytywnej decyzji Nowa Huta zostanie pomnikiem historii już w sierpniu. Wpisów na listę pomników historii dokonuje Prezydent Polski na wniosek Ministerstwa Kultury. Tytuł może przyznać zabytkom nieruchomym, ale także parkowi kulturowemu "o szczególnej wartości dla kultury".