Od "Szkieletora" do Unity Tower. Krótka historia najwyższego budynku w Krakowie
Budowa biurowca NOT, bo taka była pierwotna nazwa późniejszego "Szkieletora" a dzisiejszego "Unity Tower", rozpoczęła się w 1975 r. W pierwotnych założeniach miał on mierzyć 92 metry, a realizacji projektu podjęła się firma Mostostal. W ciągu czterech lat zdążył powstać 24-piętrowy szkielet, po czym prace zostały wstrzymane ze względów finansowych. Przez kolejne cztery dekady nieukończony budynek górował nad miastem. Pojawiały się pomysły jego adaptacji, np. w latach 90. duża sieć hoteli chciała przejąć wieżowiec, ale wówczas okazało się, że budynek stoi na gruntach o niejasnej sytuacji prawnej i nie został sprzedany. Inną koncepcję miała firma brytyjska firma Medinbrand Limited, która na początku XXI wieku chciała "Szkieletora" zburzyć. Jak dziś wiemy, do tego również nie doszło.
W końcu w 2005 r. budynek trafił w ręce Treimorfa Project sp. z o.o. Nabywca zamierzał nie tylko zachować, ale również podwyższyć i powiększyć budynek, tworząc wokół niego wielofunkcyjny kompleks. Ze względu na początkowy brak zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, późniejsze uchybienia w analizie urbanistycznej i nieporozumienia inwestora z osobami, których miejsca zamieszkania graniczyły z działką "Szkieletora" jego budowa ruszyła dopiero w marcu 2016 r., a kompleks Unity Centre z Unity Tower, czyli dawnym biurowcem NOT, został oddany do użytku w październiku 2020 r.
Nowe centrum rozrywki w Krakowie. W Unity Centre pojawi się Arcade Bee
Unity Tower jest obecnie najwyższym wysokościowcem w Krakowie (biorąc pod uwagę wysokość do dachu, bo uwzględniając iglice, tytuł ten należy do "Błękitka"), a Unity Centre, w którego skład wchodzi dawny "Szkieletor", największym, wielofunkcyjnym kompleksem budynków w mieście. Na 50 tys. m2 przestrzeni znajdują się nie tylko pomieszczenia biurowe, ale również lokale usługowe (sklepy, restauracje), luksusowa rezydencja z mieszkaniami do wynajęcia czy hotel. Wkrótce w ofercie znajdzie się również centrum rozrywki. Kraków będzie bowiem kolejnym punktem na mapie Polski (m.in. po Warszawie, Wrocławiu czy Bielsko-Białek), gdzie powstanie salon Arcadee Bee. Lokale w innych miastach zawierają m.in. bogaty wybór automatów zręcznościowych (od klasycznych po współczesne), pokoje karaoke, pola minigolfowe, pokoje tajemnic oraz strefy gastronomiczne.
Unity Centre wyróżnia się wielofunkcyjną ofertą, a Arcade Bee jeszcze bardziej urozmaici nasze propozycje dla mieszkańców i najemców. Zastosujemy także dodatkowe wygłuszenia w tej przestrzeni, by zapewnić komfort pracy pozostałym użytkownikom kompleksu – zapowiada Agnieszka Majka-Pietruszka z firmy JLL, odpowiedzialnej za komercjalizację obiektu.
Data otwarcia Arcade Bee w Krakowie nie została jeszcze podana. Za projekt wnętrz będzie odpowiadała firma Archas Design. Nowy punkt w Unity Centre zajmie powierzchnię 1437 m2.