Nowy wariant koronawirusa w Polsce. Potwierdzono siedem przypadków zakażenia

i

Autor: Pixabay.com

Nowy wariant koronawirusa w Polsce. Potwierdzono siedem przypadków zakażenia

2023-01-31 10:05

W Polsce potwierdzono siedem zakażeń nowym wariantem koronawirusa, popularnie zwanego „krakenem”. To subwariant omikronu, który rozprzestrzenia się najszybciej. Informacje o pierwszych zakażeniach potwierdził w wywiadzie dla Wp.pl minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy powinniśmy być zaniepokojeni?

Czym jest „kraken”?

W Polsce potwierdzono dotąd siedem zakażeń subwariantem XBB.1.5 omikronu, który popularnie zwany jest „krakenem” - przekazał w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Wp.pl minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Mamy pierwsze siedem przypadków wariantu XBB.1.5 koronawirusa, czyli popularnego krakena. Na dziś COVID-19 nie stanowi jednak dla Polski zagrożenia – nawet w wersji XBB.1.5. – powiedział szef MZ.

Zapewnił, że resort monitoruje sytuację epidemiczną w państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością tego wariantu, a mowa szczególnie o Wielkiej Brytanii i USA.

- Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy – wskazał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister Niedzielski.

Dodał, że kraken rozprzestrzenia się szybciej niż inne subwarianty omikronu, ale w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu choroby.

- I to dla nas najważniejsza informacja, choć oczywiście nieustannie odbywają się spotkania sztabu w ministerstwie, dotyczące przebiegu sezonu infekcyjnego i „kraken” jest obecny w naszej dyskusji – zaznaczył.

Kilka dni temu wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do pierwszych potwierdzonych w Polsce zakażeń krakenem, powiedziała, że podejrzewa, że takich przypadków jest znacznie więcej niż zgłoszone, bo w naszym kraju mało się testuje, w związku z tym niewiele jest próbek przeznaczanych do genotypowania. Wskazała, że przebieg zakażenia XBB.1.5 jest podobny do wcześniejszych podwariantów omikronu.

K. LUBNAUER: POPARCIE DLA NAS STABILNIE ROŚNIE

QUIZ. Auta i marki motoryzacyjne na literę C. Wiesz coś o nich?

Pytanie 1 z 10
Popularny na polskich drogach Opel Corsa jest produkowany od 1982 r. Która generacja tego modelu jest obecnie w sprzedaży?