O tym, że smog jest dużym problemem, mieszkańcy Krakowa przekonują się głównie w chłodniejszych miesiącach. Właśnie wtedy stężenie szkodliwych dla zdrowia i życia pyłów w powietrzu przekracza wyznaczone normy. A mieszkańcy odczuwają to przez problemy z oddychaniem, ból gardła, kaszel, czy swędzenie oczu.
Kraków stara się walczyć z tym problemem. Jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczęło realne działania w walce o czyste płuca mieszkańców. 1 września 2019 roku w stolicy Małopolski wprowadzono uchwałę, na mocy której obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Od 1995 roku w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk. Obecnie na terenie miasta znajduje się ok. 2850 pieców.
Informacje o tym, że Kraków walczy ze smogiem, pojawiają się już w zagranicznych mediach. O działaniach naszego miasta można przeczytać bądź posłuchać m.in. w „Bloombergu” ze Stanów Zjednoczonych, w „Deutsche Journalistenschule” z Niemiec, czy w TV CBC z Kanady.
Na działania Krakowa zwrócił także uwagę "New York Times". Stolica Małopolski znalazła się na 14. pozycji wśród 52. miejsc, które warto odwiedzić w 2020 roku. Kraków został doceniony nie tylko za bogatą historię, ale także właśnie za walkę o czyste powietrze.
Polecany artykuł: