Na czym polega dodatek mieszkaniowy?
Dodatek mieszkaniowy to forma wsparcia dla osób, które mają problemy z opłaceniem na bieżąco rachunków. Dofinansowanie jest udzielane w formie bezzwrotnej, zarówno właścicielom nieruchomości, jak i osobom wynajmującym. Aby je otrzymać, należy spełnić trzy warunki, na podstawie których udzielane jest wsparcie.
Jednym z kryterium branych pod uwagę przy udzielaniu dodatku mieszkaniowego jest wysokość dochodu, która w przyszłym roku ulegnie zmianie. Przepisy jasno zaznaczają, że średni dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy od daty złożenia wniosku o dodatek mieszkaniowy nie może przekraczać następujących wartości:
- w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej,
- w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Dodatek mieszkaniowy. Od 1 stycznia 2024 roku nowe kryterium dochodowe
Progi dochodowe są ustalane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W ustawie budżetowej możemy wyczytać, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce w roku bieżącym będzie o ponad 12 proc. wyższe w porównaniu do 2022 roku. Tym samym kryterium dochodowe w 2024 roku brane pod uwagę przy składaniu wniosków o dodatek mieszkaniowy, będzie wyglądało mniej więcej w następujący sposób:
- w przypadku gospodarstw jednorodzinnych próg dochodowy wyniesie 2850,70 zł,
- dla gospodarstw wieloosobowych próg będzie wynosił 2138,02 zł.
Ponadto, przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy obowiązują limity powierzchni lokalu, jakich nie można przekroczyć, aby otrzymać wsparcie. Dodatkowo, wszystkie zainteresowane świadczeniem osoby muszą posiadać tytuł prawny do lokalu.