Jak wygląda sytuacja w Bachmucie?
Jednak - podkreśla CNN - mimo korzystnej dla Kijowa relacji, ukraińskie straty są również poważne.
- Nasi obrońcy zadali znaczące straty wrogowi, zniszczyli dużą liczbę pojazdów, zmusili do walki najlepsze jednostki szturmowe Wagnera i zmniejszyli potencjał ofensywny wroga - powiedział generał Oleksandr Syrskyi, dowódca sił lądowych Ukrainy po wizycie złożonej w niedzielę na froncie w Bachmucie.
Rosyjskie wojska próbują zająć leżący w obwodzie donieckim Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie utrzymują, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii.
Zdaniem amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), wysiłki Rosji w celu zdobycia Bachmutu znacznie pogorszyły jej zdolność do zainicjowania dodatkowych ofensyw.
- Rosyjskie wojsko prawdopodobnie będzie miało przez kilka miesięcy trudności z utrzymaniem jakichkolwiek kolejnych operacji ofensywnych, dając Ukrainie szansę na przejęcie inicjatywy i przyszły kontratak w każdym punkcie frontu, który strona ukraińska uzna za najkorzystniejszy - czytamy w ostatnim raporcie ISW.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił w poniedziałek, że nakazał wzmocnienie ukraińskich sił w mieście.