Żbik

i

Autor: Pexels/print screen FB Babiogórski Park Narodowy Małopolskie. Żbik w w Babiogórskim Parku Narodowym

Ciekawostki

Niesamowite co wyłoniło się z gęstwiny. Wyjątkowe odkrycie w Babiogórskim Parku Narodowym [WIDEO]

2023-07-11 7:40

Babiogórski Park Narodowy w województwie małopolskim, w powiecie suskim i nowotarskim przy granicy ze Słowacją opublikował w swoich mediach społecznościowych niezwykłe nagranie z fotopułapki. Widać na nim jeden z najsłabiej poznanych gatunków kotów w Polsce, mianowicie... żbika. Okazja, by zobaczyć takiego osobnika pojawia się niezwykle rzadko, więc wideo to prawdziwy rarytas.

Małopolskie. Żbik w Babiogórskim Parku Narodowym

W małopolskim Parku stwierdzono występowanie 38 gatunków ssaków. Najczęściej zobaczyć tam można sarny, jelenie czy dziki, ale bytuje tam też niedźwiedź brunatny, wilk i ryś. Z mniejszych lisy, borsuki, wydry, kuny leśne czy cztery gatunki nietoperzy. Na Babiej Górze występuje także ponad 100 gatunków ptaków, z czego około 80 gniazdujących. Niezwykle rzadko idzie jednak ujrzeć żbika, a naukowe źródła mówią nawet, że żbik na Babiej Górze od dawna nie występuje. Tym większe było zdziwienie przyrodników z Babiogórskiego Parku Narodowego, gdy na nagraniu z fotopułapki ujrzeli właśnie tego "dzikiego mruczusia".

- Żbik (Felis silvestris) to kot leśny, jeden z najsłabiej poznanych kotów w Polsce. Wiemy o nim niewiele, bo jak każdy z nas wie, koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, a żbik ma to opanowane do perfekcji. Jego burkowate umaszczenie przypominające kota domowego wprowadza w dość duże zamieszanie i nie łatwo o pomyłkę. Żbik jest nieco większy od kota domowego, jego sierść jest gęsta i jedwabista, posiada charakterystyczne delikatne pręgi na bokach ciała, kończynach i ogonie, a także nieco ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu, ogon gruby. Zwierzęta prowadzą samotny, zazwyczaj nocny tryb życia, zamieszkując gęstwiny lasów. Z powodu bardzo skrytego życia jego rozpoznanie, liczebność, występowanie jest bardzo trudne do określenia. Dotychczasowe dane o występowaniu gatunku pochodziły z polowań, obserwacje były sporadyczne, czasami niewiarygodne, a dzięki zastosowaniu fotopułapek daje możliwość potwierdzenia jego obecności. Początkiem czerwca ducha lasu udało się zarejestrować na fotopułapkę BgPN - napisali przyrodnicy.

Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego są zgodni co do tego, że jest to pierwsza tego typu dokumentacja parkowa, która przemawia, że jest to żbik, ponieważ osobnik na nagraniu posiada wszystkie cechy morfologiczne, które są typowe dla tego gatunku. W 1952 roku żbik został wpisany na listę gatunków objętych całkowitą ochroną i po dzień dzisiejszy podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Zobaczcie nagranie z fotopułapki:

W Krakowie powstanie cmentarz dla zwierząt? Petycję poparło tysiące krakowian!

Jeden telefon 5-letniej Lenki uratował życie jej mamy
Listen on Spreaker.