Kraków w barwach Ukrainy

i

Autor: Maire, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Kraków wspiera Ukrainę. Miejskie obiekty zostaną podświetlone na żółto-niebiesko

Wiadomości

Piękny gest Krakowa dla Ukrainy. Miasto zaświeci się na żółto-niebiesko w trzecią rocznicę wybuchu wojny. Odbędzie się też koncert

2025-02-24 9:22

Dzisiaj obchodzimy trzecią rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie. 24 lutego 2022 roku, trwający od lutego 2014 roku konflikt zbrojny, który w początkowej fazie przybrał formę wojny hybrydowej, przerodził się w regularną wojnę. Wówczas Federacja Rosyjska rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję zbrojną na Ukrainę. W obliczu agresji rosyjskiej prezydent Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny. Od pierwszych dni ataku na naszych wschodnich sąsiadów, Kraków i jego mieszkańcy okazują swoją solidarność i wspierają naród ukraiński. Nie inaczej będzie w trzecią rocznicę wybuchu wojny. Stolica Małopolski rozświetli się w poniedziałek na żółto-niebiesko.

Trzecia rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Kraków rozświetli się na żółto-niebiesko

24 lutego 2022 roku, po narastających napięciach, które rozpoczęły się w lutym 2014 roku, a ich elementami były interwencja militarna na Krymie i jego aneksja, wojna w Donbasie oraz incydent w Cieśninie Kerczeńskiej, Federacja Rosyjska rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Od pierwszych dni agresji rosyjskiej, Kraków i jego mieszkańcy aktywnie wspierają naród ukraiński. Dlatego też w trzecią rocznicę ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę i 11 lat od rozpoczęcia wojny hybrydowej za wschodnią granicą, krakowskie obiekty miejskie ponownie zostaną podświetlone w barwach żółto-niebieskich.

– Po zmroku na niebiesko i żółto podświetlona zostanie kładka im. o. Bernatka w Podgórzu. Kolory Ukrainy zobaczymy na TAURON Arenie Kraków – obiekcie, który od samego początku wojny kojarzony był z pomocą ukraińskim uchodźcom – przekazał Urząd Miasta Krakowa.

W poniedziałek, 24 lutego, o godzinie 18:00 na bulwarach u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu odbędzie się również koncert będący pierwszym aktem projektu Polaków Portret Własny 2022–2025.

– Koncert / performance audio-wizualny / The Elements / Free Ukraina / Kraków 2022–2025 to przedsięwzięcie szczególne w wielu wymiarach. Skupione wokół idei wolnej Ukrainy angażuje twórców o międzynarodowej renomie z Polski, Ukrainy, USA i Japonii – czołowych przedstawicieli muzyki improwizowanej, gwarantujące spektakl o niepowtarzalnym charakterze. Początkiem koncertu jest dźwięk syreny alarmowej połączony z rejestracją śpiewu młodej artystki z Kijowa idącej ulicami pustego miasta w czasie alarmu bombowego. Jej głos dialoguje z dźwiękiem syren stolicy Ukrainy zagrożonej nalotem. Ten wstrząsający wątek rozpoczyna performance – informuje krakowski magistrat.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

W koncercie będącym hołdem dla Ukrainy wezmą udział: Jorgos Skolias (głos), Ayako Kanda / JP (głos), Antoniu Ziut Gralak (trąbka), Frank Parker Jr. (perkusja), Przemo Borowiecki (perkusja), Kuba Sojka (perkusja), Antoni Skolias (perkusja), Andriej Saheva (skrzypce, elektronika), Michał Dymny (gitara elektryczna), Marianna Janicka (skrzypce elektryczne, śpiew), Franciszek Araszkiewicz (elektronika, czytnik fal mózgowych EEG), Alek Janicki (elektronika: Big Dada Generator, czytnik fal mózgowych EEG, performer / dyrygent; autor koncepcji artystycznej projektu, twórca rzeźby grającej The Elements). Wydarzenie poprowadzi Mateusz Janicki, aktor Teatru im. J. Słowackiego.

Najpiękniejsze zamki na Szlaku Orlich Gniazd. Te warownie trzeba zobaczyć [GALERIA]

Te dzieła sztuki znajdują się w Krakowie. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Pytanie 1 z 12
Zaczynamy najłatwiej jak się da. Dzieło ze zdjęcia, które możemy podziwiać w Muzeum Czartoryskich, to:
Dama z gronostajem
Obrońcy zwierząt zniechęcają turystów do jazdy krakowskimi dorożkami