Mertens na Wawelu

i

Autor: Ula Bienia

Pierwsza, noworoczna wystawa na Wawelu już otwarta! Co można zobaczyć?

2023-01-12 21:09

Ponad trzydzieści eksponatów z początku XVII wieku można już podziwiać na Wawelu. Zamek Królewski otworzył pierwszą wystawę w Nowym Roku zatytułowaną "Jakub Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600". Można na niej zobaczyć zarówno obrazy, jak i rysunki czy rzeźby z kości słoniowej.

Jacob Mertens był synem Peetera Mertensa i Cathlijne van Schoor, a rzemiosła uczył się w warsztacie Huybrechta (Huberta) Bruggemana. Osiedlił się w Krakowie na stałe. 23 października 1589 roku wstąpił do miejscowego cechu malarzy, a w roku 1595 przyjął prawo miejskie. Dzieła niderlandzkiego malarza możemy oglądać na wawelskiej wystawie. 

– W nowym sezonie wystawienniczym będziemy zaskakiwać zwiedzających. Przybliżymy m.in., tak jak w przypadku ekspozycji Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600 znakomite, choć mało znane dzieła artysty, który pochodził z Antwerpii, ale tworzył w Krakowie, jak również zaprosimy na wystawy powszechnie uwielbianych i rozpoznawalnych twórców. Jestem przekonany, że wystawa prac Jacoba Mertensa będzie inspirować do poszukiwań, zwracając uwagę na nieznane, choć niezwykle znaczące wątki w europejskiej historii sztuki XVII wieku – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na wystawie zobaczyć można niepokazywane dotąd dzieła takie jak: "Ostatnia Wieczerza" z kościoła św. Piotra i Pawła, "Matka Boska z Dzieciątkiem oraz świętymi Janem Chrzcicielem i Janem Ewangelistą" z katedry na Wawelu lub "Wizja Świętej Jadwigi przed krucyfiksem" z kościoła św. Krzyża. Przyjrzymy się również "Zmartwychwstaniu Chrystusa" wiązanemu z malarzem Tobiaszem Fendtem, gdzie w tle obrazu ukazana została panorama Krakowa. Jednak najcenniejszymi elementami wystawy są kwatery ołtarzowe autorstwa Jakuba Mertensa. 

- Ołtarz zamknięty, czyli tak zwana odsłona codzienna lub postna przedstawia sceny z życia Chrystusa. Niestety dwóch kwater brakuje. My się nie zdecydowaliśmy na rekonstrukcję. W zwieńczeniu było prawdopodobnie ukrzyżowanie. Po otwarciu skrzydeł ołtarza widoczne są sceny hagiograficzne między innymi święta Anna Samotrzeć, czyli wizerunek świętej Anny z Maryją i Dzieciątkiem lub sceny męczeństw świętego Andrzeja czy świętej Katarzyny Aleksandryjskiej - mówi prof. Marek Walczak, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wystawę "Jakub Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600" można zwiedzać do 16 kwietnia. 

Słynne kwiaciarki z krakowskiego Rynku testują nowe lokum. Nowe budki budzą mieszane odczucia. Jak Wam sie podobają?

QUIZ. Piątek 13-tego. Nietypowy test, poniżej połowy punktów będziesz mieć pecha!

Pytanie 1 z 13
Ile razy w roku wypada piątek 13-tego?