Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Jak pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w Krakowie?

i

Autor: Pixaby

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Jak pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w Krakowie? [LISTA]

2022-03-09 8:18

Kraków: pomoc dla Ukrainy. Jak pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w Krakowie? Jakie w mieście są formy wsparcia? Pomoc dla Ukrainy w Krakowie. Jak wygląda?

Spis treści

  1. Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Jak pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w Krakowie?
  2. Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców i Centrum Wielokulturowe
  3. Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Krakowie
  4. Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Całodobowe centrum kryzysowe dla uchodźców
  5. Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Darmowa komunikacja miejska w Krakowie
  6. Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Pomoc psychologiczna
  7. Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Pomoc w transporcie i opiece nad zwierzętami

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Jak pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w Krakowie?

W związku z atakiem Rosji tysiące Ukraińców uciekają ze swojego kraju. Wielu z nich dociera do Krakowa, gdzie może zatrzyma się na chwilę, a może spędzi tu dłuższy okres czasu. Z tego względu miasto przygotowało spis instytucji, które pomagają uchodźcom. Pomoc dla Ukrainy w Krakowie. Jak dokładnie wygląda? Jak pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w Krakowie?

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców i Centrum Wielokulturowe

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców i Centrum Wielokulturowe znajduje się przy ul. Daszyńskiego 22 w Krakowie. Czynny jest:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 19:00
  • w każdy ostatni weekend (sobota – niedziela) miesiąca w godzinach 9:00-14:00

Punkt informacyjny udziela ogólnych porad, wspiera obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy szkole. Pomaga w tłumaczeniach zarówno pisemnych jak i na żywo podczas spotkań. Zapewnia także pomoc psychologiczną w siedzibie centrum lub online.

Wszelkie pytania można przesyłać na adres mailowy: punkt@open.krakow.pl. Można też kontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu: 887 201 598. Dyżury konsultantów będą prowadzone w godzinach otwarcia Centrum.

Dodatkowo w Centrum Wielokulturowym prowadzone są też bezpłatne porady i opinie prawne praz pomagają w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt. Dyżury radców prawnych w centrum przy al. Daszyńskiego 22 odbywają się w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 oraz w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00. Z prawnikami można także kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. +48 510 080 765 (wtorki) i +48 510 065 321 (czwartki).

Miasteczko namiotowe w Przemyślu przy ul. Lwowskiej

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Krakowie

Na dworcu PKP w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki Wydział ds. Cudzoziemców, otworzył specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w Małopolsce. Każdy kto ucieka przed wojną otrzyma: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim. Punkt uruchomiono we współpracy z PKP – tuż przy peronie nr 4. Na ten moment jest on czynny od godz. 6.00 do godz. 22.00.

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Całodobowe centrum kryzysowe dla uchodźców

Całodobowe centrum kryzysowe dla uchodźców znajduje się przy ulicy Radziwiłłowskiej 3. Кризовий центр для біженців 24/7 організований ГО «Сім’ї без кордонів» адреса: Radziwiłłowska 3. Punkt zapewnia potrzebującym pożywienie, możliwość odpoczynku, a także kontaktuje z osobami udostępniającymi pokoje i mieszkania do tymczasowego zakwaterowania.

W tym miejscu od godziny 13:00 rozdawane są też gorące posiłki dla uchodźców z Ukrainy - to zupa i drugie danie.

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Darmowa komunikacja miejska w Krakowie

W poniedziałek, 28 lutego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wydał zarządzenie dzięki któremu uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Więcej na ten temat:

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Pomoc psychologiczna

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82.

Pomoc dla Ukrainy - Kraków. Pomoc w transporcie i opiece nad zwierzętami

Zwierzęta – pomoc w transporcie i opiece w Krakowie:

  • Psy i koty – uproszczona procedura wjazdu na teren Polski kliknij tutaj
  • Pomoc w pytaniach i odpowiedziach na Facebooku – kliknij tutaj
  • Pomoc KTOZ Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami: miejsce dla zwierząt, schronienie, leczenie, karma – nr tel. 12 421 26 85, 12 429 43 61

Źródło: UMK

Protesty na Rynku Głównym w Krakowie