Powódź

i

Autor: PAP/Maciej Kulczyński

Wiadomości

Powódź w Polsce. Rząd rozszerzy tereny objęte stanem klęski żywiołowej

2024-09-21 17:20

Rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej m.in. o powiat zgorzelecki, gminę Oławę, Kąty Wrocławskie, gminy Sobótka i Szprotawa oraz miasto Żagań - przewiduje projekt noweli rozporządzenia w tej sprawie, o którym poinformowano w sobotę w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Powódź 2024. Rząd rozszerzy tereny objęte stanem klęski żywiołowej

W sobotę na w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie nowelizacji rozporządzenia rządu ws. wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. "Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej – powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - podkreślono w wykazie.

Wyjaśniono, że projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej o: powiat zgorzelecki, gminę miejską Oława, gminę wiejską Oława w powiecie oławskim, gminę Kąty Wrocławskie oraz gminę Sobótka w powiecie wrocławskim – w województwie dolnośląskim oraz o gminę miejsko-wiejską Szprotawa, miasto Żagań, miasto Małomice, gminę wiejską Żagań w województwie lubuskim. W związku z tym, że w projekcie znajdą się tereny z woj. lubuskiego zmieni się też tytuł rozporządzenia.

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w poniedziałek; rozporządzenie wprowadzono na 30 dni następujących po dniu jego ogłoszenia. Oznacza to, że będzie obowiązywać do 16 października włącznie.

Pierwotnie statusem klęski żywiołowej objęte były powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą. We wtorek terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o kolejne powiaty w woj. dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w woj. opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

Na mocy opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia rząd po raz kolejny rozszerzył teren objęty stanem klęski żywiołowej o powiaty woj. dolnośląskiego: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Na obszarach tych w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; a także nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.

Żabnica przygotowuje się na falę powodziową. Trwa umacnianie wałów

Trwa budowa tymczasowego mostu w Głuchołazach