Maseczki w miejscu pracy

i

Autor: Pexels

Powrót maseczek w Polsce. Pracodawca może nakazać ich noszenie

2022-08-04 9:35

Zdecydowana większość z nas odzwyczaiła się od zakładania masek. Obowiązek ich noszenia w przestrzeniach zamkniętych został zniesiony kilka miesięcy temu, choć nadal obowiązuje w placówkach medycznych i aptekach. Niewielu jednak wie, że pracodawca może nakazać pracownikowi noszenie maseczki nawet, jeśli krajowe obostrzenia nie obowiązują, a podwładny musi się do tego nakazu zastosować.

Covid nie śpi, pojawiają się nowe subwarianty

Badania potwierdziły 4479 zakażeń koronawirusem, w tym 758 ponownych. Zmarło 16 osób z COVID-19 – poinformowano w środę, 3 sierpnia na stronach rządowych. Wykonano 11 856 testów w kierunku SARS-CoV-2. Co to oznacza? Że koronawirus nie daje za wygraną, a co więcej – rośnie liczba zachorowań. Na jesień prognozowana jest kolejna fala, ponieważ pojawiają się nowe subwarianty SARS-CoV-2.

Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, a co z miejscem pracy?

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca jest zobowiązany, aby chronić życie i zdrowie swoich pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Okazuje się, że pracodawca ma prawo nakazać pracownikowi noszenie maseczki nawet, jeśli krajowe obostrzenia nie obowiązują. Kogo dotyczy potencjalny nakaz? Pracowników niezaszczepionych. Ma to sens nie tylko w placówkach medycznych, ale w takich miejscach pracy, gdzie tworzą się skupiska ludzi, klientów i bezpośredni kontakt z potencjalnie chorymi jest znacznie większy; w klimatyzowanych halach, gdzie nie ma dostępu do świeżego powietrza, czy na przykład w transporcie publicznym. Zgodnie z kodeksem pracy za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia.

Pracodawca wygrał w sądzie

Portal bezprawnik.pl opisuje sytuację księgowej, która nie była zaszczepiona, a w związku z tym pracodawca nakazał zakrywanie ust i nosa w pokoju, w którym pracowała. Reszty pracowników (zaszczepionych) ten nakaz nie dotyczył. Kobieta podała pracodawcę do sądu, ponieważ uważała, że jego działania są „dyskryminujące” oraz – ze względu na schorzenie kardiologiczne – nie może nosić maseczki przez 8 godzin dziennie. Sąd Rejonowy w Olsztynie przyznał jednak rację pracodawcy uzasadniając, że przestrzeganie przepisów oraz zasad BHP jest jedną z podstawowych powinności pracownika, a egzekwowanie przestrzegania tych przepisów jest obowiązkiem pracodawcy.

Jeden z ostatnich żyjących fotoreporterów Powstania Warszawskiego - Zbigniew Grochowski: "Robiłem zdjęcia powstańczej Warszawy przez 32 dni"

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zdaje ci się, że jesteś mądry? Udowodnij zdobywając choć 7/10

Pytanie 1 z 10
W którym wieku Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski?