Os. Zgody w Krakowie

i

Autor: Mach240390, Wikimedia Commons

Wiadomości

Problem z mieszkaniami komunalnymi na os. Zgody w Krakowie. „Robactwo przechodzi do innych lokali"

2024-07-22 15:36

Mieszkańcy os. Zgody w Krakowie mają dość sytuacji panującej w jednym z bloków, w którym znajdują się mieszkania komunalne. Jak piszą, lokatorzy odznaczają się szczególną uciążliwością, nadużywając alkoholu i utrudniając życie innym. Problemem jest też robactwo, które przechodzi do innych lokali z jednego z mieszkań. „(…) My przykładni obywatele, płacący podatki żyjemy w ciągłym stresie i bezsilności, ponieważ nikt nie chce nam pomóc” – piszą mieszkańcy. W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.

Kraków. Co dzieje się os. Zgody? „Nie da się tam mieszkać”

Mieszkańcy krakowskiego os. Zgody położonego w Nowej Hucie mają dość sytuacji panującej w jednym z bloków, gdzie znajdują się mieszkania komunalne. Bezsilni członkowie wspólnoty zwrócili się z prośbą o pomoc do radnej Magdaleny Mazurkiewicz, która w rzeczonej sprawie skierowała interpelację do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. W treści pisma czytamy, że lokatorzy jednego z mieszkań komunalnych na os. Zgody w Krakowie są bardzo uciążliwi i nadużywają alkoholu. Kolejnym problemem jest robactwo, które ma przechodzić do innych lokali. Jak pisze Magdalena Mazurkiewicz, interwencje u dzielnicowego mają nie przynosić skutków.

Przez te kilka lat, absolutnie nikt nie podjął jakiejkolwiek próby efektywnej interwencji. MOPS odsyła nas z kwitkiem, ZBK nie odpisuje na nasze maile i prośby kontaktu. Po kilku próbach dezynsekcji, problem cały czas powraca. Sprawia to, ze nie da się tam mieszkać, ciężko to mieszkanie wynająć, a nieruchomość traci zupełnie na wartości. Razem z zarządcą nieruchomości stosowaliśmy mnóstwo pism do wszystkich możliwych instytucji, jednak nikt nie ruszył najmniejszym palcem, żeby nam pomóc. Ci lokatorzy żyją sobie jak gdyby nigdy nic, a my przykładni obywatele, płacący podatki żyjemy w ciągłym stresie i bezsilności, ponieważ nikt nie chce nam pomóc – czytamy w treści interpelacji.

Co istotne, Magdalena Mazurkiewicz pisze, że tego typu problemy w odniesieniu do mieszkań komunalnych zgłaszają również mieszkańcy innych osiedli, m.in. os. Na Kozłówce czy ul. Okólnej. W sprawie problemów mieszkańców na os. Zgody skontaktowaliśmy się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie wpływały zgłoszenia dotyczące osób i rodzin zamieszkujących w bloku nr 7 na os. Zgody. Każdorazowo, adekwatnie do sytuacji podejmowane były działania celem rozeznania sytuacji i w razie potrzeby udzielenia odpowiedniej pomocy, także we współpracy z innymi instytucjami, w tym Policją, Zarządem Budynków Komunalnych. Od 2022 roku wpłynęły zgłoszenia dotyczące 4 gospodarstw domowych – informuje dyrektor MOPS Witold Kramarz.

Jakie działania podejmował MOPS?

Działania podjęte przez MOPS dotyczyły w szczególności pomocy finansowej w związku z odpluskwianiem mieszkania, wsparcia w formie usług opiekuńczych, prowadzeniem pracy socjalnej mającej na celu poprawę funkcjonowania w środowisku, poprawę warunków mieszkaniowych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej reaguje na każde zgłoszenie informujące o trudnej sytuacji osób i rodzin, także na zgłoszenia anonimowe, podejmując działania mające na celu rozeznania sytuacji i udzielenia adekwatnej pomocy i wsparcia. Jednocześnie informuję, że z uwagi na ochronę danych osobowych przekazanie szczegółowych informacji i danych w tym zakresie jest niemożliwe – dodaje Witold Kramarz.

Trasa Tour de Pologne 2024 w Małopolsce

Bruno Schulz - Koncert MUZO - Laura