szkoła

i

Autor: Canva

Edukacja

Przed nami trudna rekrutacja do krakowskich szkół średnich. To przez kumulację roczników!

2023-04-26 17:22

15 maja rozpocznie się rekrutacja do szkół średnich i będzie wyjątkowo trudna, bo o miejsca będzie walczyć półtora rocznika. Przez nakładające się dwie reformy – obowiązek szkolny dla sześciolatków i likwidację gimnazjów - doszło do kumulacji kandydatów. W krakowskich, samorządowych szkołach średnich będzie w tym roku dostępnych będzie kilkanaście tysięcy miejsc.

Rekrutacja do szkół średnich w Krakowie. Ile miejsc będzie dostępnych?

Według danych z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa nawet o tysiąc uczniów więcej skończy ósmą klasę i będzie zdawać do szkół średnich niż w roku ubiegłym. Przygotowanych jest około 12 tysięcy miejsc w placówkach samorządowych. To także więcej niż w 2022 roku. W liceach jest o 500 miejsc więcej, w technikach 200, a w samorządowych szkołach branżowych o 400 więcej.

- Jest 9,5 tysiąca uczniów. Oczywiście nie wiemy, ilu uczniów będzie spoza Krakowa. Te najlepsze licea, do których zawsze jest dużo kandydatów, bez względu na kumulację roczników i tak będą oblegane. Tu jest tylko problem, że może być zwiększony próg przyjęcia - tłumaczy Agata Tatara, Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa.

Wysoka liczba punktów nie gwarantuje przyjęcia do wymarzonego liceum czy technikum. Dyrektorzy szkół średnich apelują więc do kandydatów, aby nie wpisywali do systemu tylko jednej placówki.

- Dużo zależy od tego, jak trudny będzie egzamin po ósmej klasie. Kandydat może wybrać dowolną liczbę szkół i w obrębie każdej szkoły dowolną liczbę kierunków czy profili - mówi Paweł Kucharczyk, Dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie.

Do września miasto otworzy trzy nowe licea: przy ulicy Dietla, ulicy księdza Blachnickiego oraz na Osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie.

Salon Prorowery w Krakowie

Quiz z wiedzy o symbolach narodowych Polski

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się pieśń, która później stała się "Mazurkiem Dąbrowskiego"?