Masz już kwiatki na balkonie? Lepiej zabierz je na noc do domu. IMGW znowu ostrzega

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne, pixabay/skorchanov

Pogoda

Przymrozki zaskoczą Polskę! IMGW ostrzega przed nagłym spadkiem temperatur i opadami śniegu

2025-05-11 13:53

Nadchodząca noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie ze sobą gwałtowne zmiany pogodowe w całej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami, które obejmą cały kraj. Szczegóły w artykule.

Mieszkańcy powinni przygotować się na nagły spadek temperatur, a także lokalne opady śniegu, szczególnie na południu. Sprawdźmy szczegółową prognozę pogody i dowiedzmy się, jak się przygotować na te niekorzystne warunki.

Niedziela: burze i opady

W niedzielę pogoda będzie zróżnicowana w zależności od regionu Polski. Na zachodzie kraju synoptycy przewidują pogodną aurę, natomiast w centralnej i wschodniej części spodziewane jest zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu. Magdalena Pękała, synoptyk IMGW, ostrzega:

- W godzinach popołudniowych i wieczornych wzdłuż wschodniej granicy niewykluczone są także burze, którym mogą, oprócz przelotnych opadów deszczu, towarzyszyć także opady krupy śnieżnej.

W Karpatach wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura powietrza będzie oscylować od 8 st. C na północy i w rejonach podgórskich Karpat, do 17 st. C na zachodzie Polski. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie porywisty, północno-wschodni i północny. Na północnym wschodzie porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 65 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek: przymrozki w całym kraju

Największe zmiany czekają nas w nocy z niedzieli na poniedziałek. W zachodniej części Polski zachmurzenie będzie małe i nie przewiduje się opadów. Na wschodzie natomiast zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu. W Karpatach wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura spadnie do:

  • -1 st. C na Pomorzu i w rejonach podgórskich Karpat,
  • 4 st. C w Małopolsce i na Podkarpaciu,
  • 5 st. C na wybrzeżu.

IMGW wydał ostrzeżenia o przymrozkach pierwszego stopnia, które obejmą cały obszar kraju. Lokalnie temperatura przy gruncie może spaść do około -4 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywać od godz. 22 w Polsce północnej i północno-wschodniej, a na pozostałym obszarze kraju od godz. 1 w nocy, do poniedziałku do godz. 7.

W poniedziałek na zachodzie kraju zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, natomiast na wschodzie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu. W Karpatach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na wschodzie możliwe są burze z opadami krupy śnieżnej i porywami wiatru do 60 km/h. Temperatura wyniesie od 11 st. C na północnym wschodzie, 13 st. C w centrum, do 17 st. C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-wschodni i północny, na zachodzie kraju wschodni.

Noc z poniedziałku na wtorek: kolejne przymrozki w prognozach

Noc z poniedziałku na wtorek zapowiada się pochmurna, z przelotnymi opadami deszczu na wschodzie. W Karpatach możliwy deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura na przeważającym obszarze kraju wyniesie od 0 st. C do 4 st. C, na wybrzeżu około 5 st. C, a na obszarach podgórskich lokalnie -2 st. C. Miejscami spadek temperatury przy gruncie do -2 st. C, a na obszarach podgórskich do -4 st. C. Wiatr będzie przeważnie słaby, z kierunków północnych, na zachodzie wschodni. Magdalena Pękała z IMGW ostrzega:

- Jest wielce prawdopodobne, że na centralną i na zachodnią część naszego kraju, na kolejną noc - czyli z poniedziałku na wtorek - także zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne przed przymrozkami.

Jak się przygotować na przymrozki?

Aby zminimalizować negatywne skutki przymrozków, warto podjąć następujące kroki:

  • Zabezpieczyć rośliny w ogrodach i na balkonach, szczególnie te wrażliwe na niskie temperatury.
  • Śledzić komunikaty IMGW i lokalnych służb, aby być na bieżąco z aktualną sytuacją pogodową.
  • Zachować ostrożność na drogach, szczególnie wcześnie rano, gdy może wystąpić gołoledź.
Potężna fala upałów we wrześniu. Pogoda gwałtownie się załamie. Jesień to już kwestia godzin