Ciekawostki

W tym małopolskim lesie polowali niegdyś polscy królowie. Dziś słynie z hodowli [GALERIA]

2025-05-02 14:15

Puszcza Niepołomicka w Małopolsce to dziś jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacji w regionie, słynące z hodowli żubrów. Niegdyś jednak był to o wiele dzikszy obszar i jedno z ulubionych miejsc polowań władców Polski, z których wymienić możemy choćby Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, Zygmunta I Starego, Stefana Batorego czy Jana III Sobieskiego.

Puszcza Niepołomicka w Małopolsce. Tam polowali królowie Polski

W Małopolsce znajdziemy wiele cennych przyrodniczo i historycznie miejsc, a jednym z najlepszych przykładów wciąż pozostaje Puszcza Niepołomicka. Część osób przechadzających się dziś tym dużym kompleksem leśnym nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze przed wiekami uchodził on za jeden z najdzikszych terenów w Polsce i ówczesny myśliwski raj. Puszcza Niepołomicka zajmuje powierzchnię ok. 110 km kw., rozciągając się między Niepołomicami, Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami. Pod względem administracyjnym terenem tym zarządza Nadleśnictwo Niepołomice, prowadzące Ośrodek Hodowli Żubrów Nadleśnictwa Niepołomice. Co ciekawe, budowa tego ośrodka rozpoczęła się jeszcze w 1936 roku, a pierwsze żubry trafiły tam dwa lata później.

Obecnie kompleks ten znajdujący się w centrum uroczyska Poszyna liczy 70 ha. Miejsce to zamieszkuje ok. 30 żubrów. Choć dziś Puszcza Niepołomicka nie jest już tak dzika, jak dawniej, wciąż stanowi cenny obszar przyrodniczy i siedlisko wielu gatunków zwierząt. Przed wiekami jednak lasami tymi interesowali się głównie myśliwi, których interesowała gruba zwierzyna, czyli gatunki takie jak niedźwiedzie, tury czy żubry.

Puszcza Niepołomicka przed wiekami była ulubionym miejscem polowań wielu władców Polski. Z jej dóbr korzystali Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August, Stefan Batory, Jan III Sobieski czy August II Mocny. Co ciekawe, jedne z najgłośniejszych łowów zorganizował tam wspomniany już August II Mocny, panujący w latach 1697-1706 i 1709-1733. W ciągu trzech dni sam król upolował trzy łosie, 17 jeleni, 33 dziki, 85 saren i 13 wilków, a także mnóstwo innej, drobnej zwierzyny.

Puszcza Niepołomicka przez wieki była intensywnie eksploatowana, co przyczyniło się do zniszczenia części drzewostanu. Obficie korzystali z niej m.in. Austriacy, a także Niemcy, którzy masowo wysyłali na fronty II wojny światowej drewno z Puszczy Niepołomickiej.

Kraków Radio ESKA Google News
CNC 49 - Proces „odszkolnienia”. Na czym to polega?