Ranking Polskiego Alarmu Smogowego. Gdzie powietrze jest najgorsze?
Polski Alarm Smogowy co roku publikuje ranking miejscowości, w których powietrze jest najgorsze. Obejmuje on trzy kategorie:
- miasta o najwyższym śreniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu
- miasta z największą liczbą dni smogowych
- miasta z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10
Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
W raporcie obejmującym dane za 2021 rok we wszystkich trzech kategoriach zwyciężyła Nowa Ruda z woj. dolnośląskiego. Jeśli chodzi o najwyższego stężenie benzo[a]pirenu - to drugie miejsce zajął Nowy Targ, a trzecie Sucha Beskidzka. 93 dni w ciągu roku mieliśmy w Suchej Beskidzkiej, a 87 w Wodzisławie Śląskim (woj. śląskie). Natomiast jeżeli chodzi o najwyższe stężenie pyły PM 10 - to drugie miejsce na podium przypadło znów Suchej Beskidzkiej, a trzecie Pszczynie.
Polecany artykuł:
Kraków poza rankingiem Polskiego Alarmu Smogowego
Stolica Małopolski, podobnie jak inne duże miasta, nie znalazła się w niechlubnym rankingu. Przypomnijmy jednak, że jeszcze kilka lat Kraków był na niej stałym bywalcem. Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu zakazu palenie węglem i drewnem. Jak podaje Smoglab, "stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45 proc."
Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż trzech miejscowości uzdrowiskowych w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800 proc. przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie! - mówi Siergiej w cytowany przez Smoglab.
Inne miasta z Małopolski, w który liczba dni smogowych jest bardzo duża to: Nowy Sącz - 76, Oświęcim - 75, Tuchów i Zabierzów - 73, Nowy Targ - 72.