Spis treści
- Jesienny redyk w Szczawnicy 2024. Kiedy się odbędzie?
- Szczawnica. Jesienny redyk 2024. PROGRAM
- Uzdrowisko Szczawnica. Co warto zobaczyć?
Jesienny redyk w Szczawnicy 2024. Kiedy się odbędzie?
Co to jest redyk? To nazwa uroczystego wyjścia pasterzy ze stadami owiec na wypas, a także ich powrót, czyli redyk jesienny. Jeden z najsłynniejszych redyków odbywa się co roku w Szczawnicy. Co ciekawe, początki pasterstwa w Pieninach sięgają jeszcze XV wieku wraz z przybyciem na te tereny ludności wołoskiej. Wypas owiec tradycyjnie rozpoczyna się 23 kwietnia w dzień św. Wojciecha, a kończy 29 września w dzień św. Michała Archanioła. Najbardziej malowniczy redyk w Małopolsce – redyk w Szczawnicy 2024 odbędzie się 11 i 12 października (piątek, sobota). Chętni będą mogli oglądać nie tylko pędzone ulicami owce, ale również cały przekrój lokalnej kultury, wraz z muzyką góralską. Jesienny redyk w Szczawnicy od lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Podobnie jak samo uzdrowisko.
Szczawnica cieszy się wielką popularnością. W tym sezonie pomogła nam również słoneczna pogoda. Lokalne atrakcje, takie jak trasy rowerowe, VeloDunajec czy spływ Dunajcem potrafią przyciągać wielu turystów. W Szczawnicy przebywa obecnie bardzo dużo turystów. Pracujemy także nad tym, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić październik. Sezon letni, który małymi kroczkami biegnie ku końcowi należy zaliczyć do bardzo udanych – mówi burmistrz Szczawnicy Bogdan Szewczyk.
Szczawnica. Jesienny redyk 2024. PROGRAM
Co nowego w programie jesiennego redyku 2024 w Szczawnicy? Szczegółowy program wydarzenia przedstawi wkrótce Centrum Kultury, Sportu i Promocji gminy Szczawnica. Jak dotąd wiemy, że podczas jesiennego redyku 2024 na scenie plenerowej pod kolejką linową PKL Palenica wystąpi zespół folkowo-rockowy Turnioki, który nieprzerwanie koncertuje od 2000 roku. W tym roku jesienny redyk w Szczawnicy będzie inny, niż poprzednie.
Redyk w tym roku będzie wyjątkowy, choćby z tego względu, że będzie trwał dwa dni. Zaczynamy w piątek, 11 października, oficjalnym otwarciem w centrum miasta, gdzie pokażemy zwyczaje pasterskie naszym turystom – to właśnie ta zmiana - na miejscu odbędą się spotkania i panele z bacami. Z kolei sobota, 12 października to już tradycyjny przepęd owiec ulicami miasta i wspólne imprezowanie na placu w dolnej Szczawnicy – informuje Bogdan Szewczyk.
Czy jesienny redyk w Szczawnicy wciąż cieszy się dużą popularnością?
Obserwujemy, że zainteresowanie rośnie, stąd pomysł, aby święto pasterskie wydłużyć o kolejne dni. Z tego, co się orientujemy, to noclegów potrafi brakować już od sierpnia. Ważne jest również to, że sąsiednie gminy korzystają również z naszej imprezy. Turyści, którzy nie znajdą noclegu w Szczawnicy mogą skorzystać z takiej bazy w Krościenku czy Czorsztynie. To święto wychodzi poza ramy miasta i staje się bardziej regionalne – dodaje.
Dlaczego warto zobaczyć jesienny redyk w Szczawnicy?
To wielkie wydarzenie. Setki, tysiąc owiec potrafi przemierzać centrum miasta, widok jest niesamowity i robi wrażenie. Każdego przyjezdnego widok takich owieczek potrafi zauroczyć. Trudno to nawet opisać, to trzeba zobaczyć – mówi burmistrz Szczawnicy.
Uzdrowisko Szczawnica. Co warto zobaczyć?
Szczawnica to nie tylko jesienny redyk. Przy okazji tego malowniczego wydarzenia warto wybrać się na wycieczkę po tym małopolskim uzdrowisku. Co warto zobaczyć w Szczawnicy? Trudno zamieścić wszystkie odpowiedzi w jednym tekście, jednak w Szczawnicy warto zobaczyć m.in.:
- Plac Dietla
- Park Górny i Dolny,
- Kolej na Palenicę,
- Muzeum Uzdrowiska,
- Spływ Dunajcem,
- Promenadę w Szczawnicy,
- Droga Pienińska,
- Kościół św. Wojciecha,
- Wąwóz Homole.
Więcej informacji o uzdrowisku Szczawnica znajdziecie w przygotowanym materiale.