kaloryfer

i

Autor: Alexandra_Koch, pixabay.com

WIADOMOŚCI

Sezon grzewczy 2024/2025 wystartował w Krakowie. Od 23 września gorące kaloryfery

2024-09-23 8:36

Po upalnym lecie nadeszła jesień, a wraz z nią zdecydowanie niższe temperatury. W tym roku sezon grzewczy w Krakowie rozpoczął się wcześniej niż w ubiegłym, kiedy to MPEC rozpoczął dostawę ciepła do odbiorców 9 października. Tym razem mieszkańcy stolicy Małopolski mogą liczyć na ciepłe kaloryfery już od poniedziałku, 23 września. Należy jednak zaznaczyć, że decyzje o terminie uruchomienia ogrzewania w poszczególnych obiektach należą do ich zarządców i właścicieli. Nie we wszystkich domach od razu zrobi się gorąco.

Kraków. Sezon grzewczy 2024/2025 rozpoczął się 23 września

W poniedziałek, 23 września, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA rozpoczęło dostawę ciepła do odbiorców w Krakowie. Czy to oznacza, że kaloryfery zaczną grzać we wszystkich mieszkaniach i domach? Od czego zależy data rozpoczęcia ogrzewania i w jakim stopniu jest ona obligatoryjna? Na te pytania odpowiedziała nam rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, Renata Krężel:

Kwestia rozpoczęcia ogrzewania leży w gestii zarządców i administratorów. Jeżeli oni zaczynają do nas wysyłać wnioski o to, żeby uruchamiać w ich obiektach ogrzewanie, to my to ogrzewanie uruchamiamy. I jeżeli mamy bardzo dużo tych wniosków i są niekorzystne prognozy meteorologiczne, to my proponujemy tym pozostałym, którzy jeszcze nie składali do nas wniosku i nie mają ogrzewanych obiektów, że na przykład z tym i tym dniem rozpoczniemy dostawę. Oczywiście zaznaczamy, że ci, którzy nie chcą być jeszcze ogrzewani, to nie będą, wystarczy, że zgłoszą, że nie chcą korzystać z energii cieplnej. Rozpoczęcie ogrzewania nie wynika więc z terminu odgórnie narzuconego. Jeżeli chodzi teraz o wrzesień, to do nas nie wpłynął jeszcze absolutnie ani jeden wniosek o to, żeby rozpocząć ogrzewanie w jakimś obiekcie - wytłumaczyła nam rzeczniczka MPEC.

Zapytaliśmy także, czy jest jakiś moment, w którym zarządca, administrator czy właściciel nieruchomości musi uruchomić ogrzewanie?

W polskim prawie sezon grzewczy jest zdefiniowany tak, że w momencie, kiedy występują już niekorzystne warunki meteorologiczne, które wymagają dostawy ciepła, to wtedy zarządcy i właściciele są zobowiązani uruchomić ogrzewanie. Ale jest to zdefiniowane "niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi". Natomiast w żadnych przepisach nie ma podanej ani daty, ani żadnych innych parametrów, jakie musiałyby być spełnione. To było dawniej, w dawnych przepisach, które zmieniały się na przestrzeni dekad, obowiązywały w przeszłości różne rozwiązania. Natomiast teraz jest to zdefiniowane, że sezon grzewczy jest okresem takim, który wymaga stałej dostawy ciepła. - poinformowała nas Renata Krężel.

Rzeczniczka prasowa MPEC w Krakowie powiedziała w rozmowie z nami, co należy zrobić, kiedy mieszkańcy zaczynają odczuwać chłód w swoich mieszkaniach:

Proszę zwrócić uwagę na to, że budynki były budowane w różnych okresach, niektóre mają bardzo dobrą izolację i ciepło utrzymuje się w nich bardzo długo, inne np. w momencie, kiedy przestaje być ciepło na zewnątrz, szybko się wychładzają. I dlatego, jeśli mieszkańcy odczuwają, że już powinno być uruchomione ogrzewanie w danym obiekcie, to przede wszystkim muszą to zgłaszać do swoich administratorów, wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni, ewentualnie do właścicieli nieruchomości.

ESKA Kraków zbierała dary dla powodzian. Partnerem akcji była firma InPost

75. lat temu powstała Nowa Huta w Krakowie. Tak wyglądała jej budowa

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki