Kraków. Sezon grzewczy 2024/2025 rozpoczął się 23 września
W poniedziałek, 23 września, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej jesieni Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA rozpoczęło dostawę ciepła do odbiorców w Krakowie. Czy to oznacza, że kaloryfery zaczną grzać we wszystkich mieszkaniach i domach? Od czego zależy data rozpoczęcia ogrzewania i w jakim stopniu jest ona obligatoryjna? Na te pytania odpowiedziała nam rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie, Renata Krężel:
Kwestia rozpoczęcia ogrzewania leży w gestii zarządców i administratorów. Jeżeli oni zaczynają do nas wysyłać wnioski o to, żeby uruchamiać w ich obiektach ogrzewanie, to my to ogrzewanie uruchamiamy. I jeżeli mamy bardzo dużo tych wniosków i są niekorzystne prognozy meteorologiczne, to my proponujemy tym pozostałym, którzy jeszcze nie składali do nas wniosku i nie mają ogrzewanych obiektów, że na przykład z tym i tym dniem rozpoczniemy dostawę. Oczywiście zaznaczamy, że ci, którzy nie chcą być jeszcze ogrzewani, to nie będą, wystarczy, że zgłoszą, że nie chcą korzystać z energii cieplnej. Rozpoczęcie ogrzewania nie wynika więc z terminu odgórnie narzuconego. Jeżeli chodzi teraz o wrzesień, to do nas nie wpłynął jeszcze absolutnie ani jeden wniosek o to, żeby rozpocząć ogrzewanie w jakimś obiekcie - wytłumaczyła nam rzeczniczka MPEC.
Zapytaliśmy także, czy jest jakiś moment, w którym zarządca, administrator czy właściciel nieruchomości musi uruchomić ogrzewanie?
W polskim prawie sezon grzewczy jest zdefiniowany tak, że w momencie, kiedy występują już niekorzystne warunki meteorologiczne, które wymagają dostawy ciepła, to wtedy zarządcy i właściciele są zobowiązani uruchomić ogrzewanie. Ale jest to zdefiniowane "niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi". Natomiast w żadnych przepisach nie ma podanej ani daty, ani żadnych innych parametrów, jakie musiałyby być spełnione. To było dawniej, w dawnych przepisach, które zmieniały się na przestrzeni dekad, obowiązywały w przeszłości różne rozwiązania. Natomiast teraz jest to zdefiniowane, że sezon grzewczy jest okresem takim, który wymaga stałej dostawy ciepła. - poinformowała nas Renata Krężel.
Rzeczniczka prasowa MPEC w Krakowie powiedziała w rozmowie z nami, co należy zrobić, kiedy mieszkańcy zaczynają odczuwać chłód w swoich mieszkaniach:
Proszę zwrócić uwagę na to, że budynki były budowane w różnych okresach, niektóre mają bardzo dobrą izolację i ciepło utrzymuje się w nich bardzo długo, inne np. w momencie, kiedy przestaje być ciepło na zewnątrz, szybko się wychładzają. I dlatego, jeśli mieszkańcy odczuwają, że już powinno być uruchomione ogrzewanie w danym obiekcie, to przede wszystkim muszą to zgłaszać do swoich administratorów, wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni, ewentualnie do właścicieli nieruchomości.