narty

i

Autor: Pixabay Sezon narciarski 2023/2024

Wiadomości

Stacje narciarskie w Małopolsce już od dawna myślą o zimie. Dużo nowości dla fanów białego szaleństwa

2023-10-20 15:38

Mimo, że w kalendarzach jeszcze jesień, to stacje narciarskie w Małopolsce już od dawna myślą o zimie. Dużo nowości dla fanów białego szaleństwa na ten sezon zapowiadają Polskie Koleje Linowe. Cieszyć mogą się między innymi narciarze, którzy przyjeżdżają na Palenicę w Szczawnicy, ale też na Jaworzynę Krynicką w Beskidzie Sądeckim.

Sezon narciarski 2023/2024 już wkrótce ruszy

Gdzie na narty w 2023 roku? Na stoku w Jaworzynie Krynickiej część nowości i udogodnień narciarze zobaczą jeszcze w tym sezonie. W sumie na rozbudowę stacji na Jaworzynie Krynickiej i na Palenicy PKL w najbliższych 2 latach wyda około 300 milionów złotych. Co czeka na fanów śnieżnych szaleństw

- Przy stacji dolnej powstanie nowe centrum z usługami, takimi jak wypożyczalnia, sklep, serwis, szkoła narciarska, przechowalnia. Budowa rozpoczęła się w tym roku i zakończy się w lipcu przyszłego roku. Zostanie też zmodernizowany system śnieżenia oraz oświetlenie - na trasie nr 6 w tym sezonie i na trasie nr 5 w przyszłym sezonie. Najważniejsza inwestycja, którą w tym roku, w grudniu oddamy, to nowa trasa - niebieska. Do tej trasy będzie wybudowana nowa czteroosobowa kolej krzesełkowa - powiedział nam Mówi Tomasz Pasieka ze stacji PKL Jaworzyna Krynicka.

Jesień w Beskidzie Sądeckim, w Tatrach już po pierwszym śniegu. O czym muszą pamiętać turyści wybierający się w Tatry?

Turyści, którzy wybierają się w góry, także te niższe, takie jak Beskid Sądecki, Pieniny czy Gorce, nie mogą zapominać, że górach czuć już jesień - szczególnie rano i wieczorami. Górską wycieczkę należy więc dobrze zaplanować i przemyśleć. Do plecaka warto zabrać naładowany telefon komórkowy, a w nim zapisany numer do górskich ratowników - to 601-100-300 lub 985. Warto też pobrać aplikację Ratunek.

- Dzień się zaczyna robić dużo krótszy, więc wychodząc w góry pamiętajmy, że nie mamy już na wędrówki tylu godzin. Najlepiej za dnia dojść do wyznaczonego miejsca. Można się spodziewać już chłodniejszych nocy, więc należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed wychłodzeniem - powiedział nam ratownik krynickiej Grupy GOPR Grzegorz Sus.

- W Tatrach wieje bardzo silny wiatr, utrudniający poruszanie się powyżej górnej granicy lasu. Niżej, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa. Szlaki w partiach graniowych pokryte są miejscami cienką warstwą śniegu i mogą występować tam oblodzenia, szczególnie w godzinach porannych oraz na północnych stokach. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w takich miejscach jest bardzo ślisko. Szlaki w dolinach są w wielu miejscach mokre i błotniste - informuje z kolei w komunikacie turystycznym Tatrzański Park Narodowy.

Zapomniane małopolskie góry. Tu nie ma kolejek, drożyzny i tatrzańskich tłumów [ZDJĘCIA]

Kolejne oszustwo w M jak miłość. Rafał Mroczek pokazał sztuczne ciastka w bistro Kingi. W tle nowi bohaterowie!