Skawina. Około 200 osób ewakuowanych po znalezieniu niewybuchu
W środę, 14 lutego w Skawinie pod Krakowem przy ul. Pachla znaleziono niewybuch, który podczas prac ziemnych na prywatnej posesji przypadkowo wykopał jeden z pracowników. W związku z niebezpiecznym materiałem konieczna była ewakuacja około 200 osób zamieszkujących pobliskie zabudowania. Jak poinformowała policja, przyczyną ewakuacji był niewybuch z czasów II wojny światowej. Przybyli na miejsce policjanci zabezpieczyli zagrożony obszar i wyznaczyli strefę bezpieczeństwa. O niebezpiecznym znalezisku poinformowano po godz. 18:00.
Około godz. 21:00 na miejsce przybył patrol saperski z jednostki wojskowej nr 4495. Obiekt znajdował się w odległości zaledwie kilku metrów od jednego z bloków. Saperzy zabezpieczyli i zabrali niewybuch mierzący ok. metra długości i 30 cm szerokości. Wcześniej podstawiono autobus dla osób ewakuowanych, które nie miały się gdzie podziać. Zostały one przetransportowane do jednej ze skawińskich szkół podstawowych. Na miejscu obecni byli również funkcjonariusze policji, straży pożarnej, straży miejskiej oraz pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Skawinie – informuje kom. Justyna Fil z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Według ustaleń policyjnych pirotechników obiekt okazał się bombą lotniczą z czasów II wojny światowej.
Ewakuacja została zakończona i mamy nadzieję, że podobne sytuacje nie będą miały już miejsca. Niewybuch znajdował się bardzo blisko zabudowań, gdzie powstają obecnie nowe bloki. Na tym terenie podczas II wojny światowej toczyły się walki, których efektem jest właśnie odnaleziony niewybuch – poinformowała Magdalena Turkawska z Urzędu Miejskiego w Skawinie.
Jak poinformował urząd, ewakuowani mieszkańcy Skawiny wrócili już do swoich domów. II wojna światowa w Skawinie trwała od 6 września 1939 roku, kiedy do miasta wkroczyły oddziały niemieckie – informuje portal „Wirtualny Sztetl”. Miasto zostało wyzwolone przez oddziały 60. Armii I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku, czytamy w „Przewodniku po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939 – 1945”, opublikowanym przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa.