Smog w Krakowie. II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
Choć za oknem mamy piękne słońce, a temperatura w ciągu dnia nas rozpieszcza, to niestety jeden czynnik może nam popsuć humor. To smog, który od kilku dni unosi się nad miastem. Najgorzej jest w godzinach wieczornych. Wtedy wskaźniki pokazujące stężenie pyłu PM 10 są mocno przekroczone. W środę wieczorem najgorzej było m.in. na Alejach Trzech Wieszczów. Ciężko oddychało się także w Zabierzowie.
W związku z fatalnym powietrzem w Krakowie wciąż obowiązuje II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Alert został ogłoszony dziś rano. Obowiązywać będzie do północy.
Słoneczna i ciepła pogoda, a smog. Dlaczego występuje?
Skąd tak wielki smog w Krakowie? Wpływ ma na to m.in. wahanie temperatury. W ciągu dnia jest bardzo ciepło, jednak wieczorami i w nocy odczuwamy jeszcze duży chłód. Wiele osób dodatkowo więc ogrzewa swoje domy - niestety bardzo często starymi kopciuchami. Emitowane zanieczyszczenia nie są potem w stanie się rozproszyć. To przez inwersję temperatury - czyli jej wzrost wraz z wysokością. Kolejnym aspektem jest brak wiatru.
Jak długo smog utrzyma się w Krakowie? Na poprawę jakości powietrza możemy liczyć w weekend. Wtedy nad Polskę nadciągnie front atmosferyczny, który przyniesie silne porywy wiatru. Miejscami ma też popadać, a to zmniejszy natężenie smogu.