Kraków się dusi. Wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia
To kolejny dzień, kiedy powietrze w Krakowie jest fatalne. Normy w mieście są przekroczone nawet o 600 proc. Najgorsza sytuacja panuje rejonie Alei Trzech Wieszczów, Borku Fałęckiego i Bulwarowej. Nie pomagają też ościenne gminy. Smog spowił też Rząskę, Wieliczkę, czy Skawinę. Dodajmy, że Kraków jest też dziś w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.
Smog w Krakowie 7.12.2023. Jak się chronić przed smogiem?
Jak się chronić przed smogiem? W razie możliwości należy ograniczyć wychodzenie z domu. Jeśli jednak jest to konieczne, warto zaopatrzyć się w specjalne maski z filtrem, które ograniczają wdychanie niezdrowych pyłów PM10 i PM 2.5. Oprócz tego zalecane jest:
- ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła
- ograniczenie wietrzenia pomieszczeń
- unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk
- dodatkowe osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze) powinny ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz, pamiętać o przyjmowanych lekach, osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie. W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.