Smog

i

Autor: pl.freepik.com Małopolskie.100 dni do wymiany kopciuchów

Wiadomości

Smogowa studniówka, czyli sto dni do wymiany kopciuchów. Przerażające, ile jeszcze jest ich w pobliżu Krakowa

2024-01-23 15:18

W gminach otaczających stolicę Małopolski, czyli tak zwanym krakowskim obwarzanku, za niecałe sto dni wejdzie w życie zakaz używania kopciuchów. Chodzi o pozaklasowe piece i kotły emitujące szkodliwe dla ludzi substancje i powodujące powstawanie smogu. Na sto dni przed oficjalnym uznaniem kopciuchów za nielegalne, Krakowski Alarm Smogowy sprawdził, ile jeszcze dymi ich w Metropolii Krakowskiej. Dane są przerażające i poważnie dają do myślenia.

Smogowa studniówka. Ile jeszcze starych pieców truje mieszkańców Małopolski?

Ponieważ Kraków leży w niecce między górami na południu a wyżynami na północ od miasta, to właśnie tu kumuluje się najwięcej trujących zanieczyszczeń. Ostatni raport Polskiego Alarmu Smogowego obnażył, że to wcale nie Śląsk, ale Małopolska stanowi czarne płuca Polski. Aż pięć miejscowości z naszego województwa kwalifikuje się do tych o najwyższym stężeniu benzo(a)pirenu, jednego z najbardziej toksycznych składników smogu, który kumuluje się w ludzkich organizmach i jest to m. in. Nowy Sącz, Nowy Targ, Wadowice czy Sucha Beskidzka. Każdy, kto mieszka w Krakowie zna specyficzną aurę "lepkiego" powietrza przyprawiającego o ból głowy i nasilenie alergii, gdy panuje mróz, więc posiadacze kopciuchów palą więcej niż zwykle w okresie grzewczym. Już wkrótce, bo za niespełna sto dni ma wejść w życie całkowity zakaz używania pieców bezklasowych - właśnie w trosce o zdrowie Małopolan. Krakowski Alarm Smogowy nazywając to "studniówką" sprawdził, jak duża liczba starych pieców jest jeszcze w użytku. Okazuje się, że w obwarzanku krakowskim dymi ich jeszcze... ponad 12 tysięcy.

- Jeszcze w 2020 roku szacowano, że w krakowskim obwarzanku dymiło 33 tysiące kopciuchów, obecnie jest ich 12 251 (...). Od stycznia do końca września 2023 roku wymieniono tylko 1305 wymienionych urządzeń. Przy takim tempie wymiany będziemy czekać na czyste powietrze jeszcze prawie 10 lat - komentuje KAS.

Jakie miasta są najbardziej oporne jeśli chodzi o wymianę kopciuchów?

Według badań Krakowskiego Alarmu Smogowego, najwięcej bezklasowych, starych, szkodliwych pieców znajduje się w Gminie Biskupice. Jest ich tam aż 1637, co według KAS oznacza, że w ponad połowie wszystkich budynków jednorodzinnych mogą funkcjonować tego typu systemy grzewcze. W niechlubnej pierwszej trójce znalazły się również gminy Wieliczka i Niepołomice. Przypomnijmy, że wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają norm emisyjnych, konieczna jest do końca kwietnia 2024 roku. Można starać się o dofinansowanie całej procedury na przykład w ramach programu "Czyste Powietrze" (szczegóły tutaj).

ZOBACZ TAKŻE: ZDMK sprzedaje porzucone samochody. Żuk, Cadillac i sportowe BMW

Czy Kaczyński powinien iść na polityczną emeryturę?