Śnieżny kataklizm na Podhalu
Jak przekazuje serwis Twoja Pogoda, w Zakopanem pokrywa śnieżna mierzy już 82 centymetry wysokości i jest najwyższą od 11 lat i jednocześnie jedną z trzech najpokaźniejszych od początku tego stulecia. Natomiast w Bukowinie Tatrzańskiej pokrywa ma już 110 cm.
Jeszcze więcej śniegu spadło w górach. Aż 165 cm śniegu leży na Turbaczu i w Dolinie Pięciu Stawów, a na Kasprowym Wierchu aż 180 cm. Śnieżny żywioł nawiedził też Beskid Śląski i Mały oraz Beskid Niski i Bieszczady. Pokrywa śnieżna sięga tam nawet do 100-150 centymetrów - przekazuje Twoja Pogoda.
Sytuacja w Tatrach: dwa metry śniegu na Kasprowym, zamknięte szlaki, lawinowa "czwórka"
Po kilkudniowej śnieżycy, w poniedziałek nad Tatrami zaświeciło słońce. Z Zakopanego można obserwować mocno ośnieżone góry. Na Kasprowym Wierchu leży już 182 cm śniegu. Szlaki turystyczne pozostają zamknięte z uwagi na wysoki, czwarty stopień zagrożenia lawinowego.
W poniedziałek, 6 lutego temperatura w Tatrach wyraźnie spadła. Na szczytach jest ok. 15 stopni mrozu, a w Zakopanem (-11) st. C. Takie warunki, według Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, spowolnią poprawę warunków turystycznych, a w konsekwencji utrzyma się wysokie zagrożenie lawinowe.
Sytuacja lawinowa jest nadzwyczaj trudna. Po okresie intensywnych opadów śniegu połączonych z bardzo silnym wiatrem prognozowany jest okres znacznego ochłodzenia. Taka sytuacja spowolni osiadanie i stabilizację pokrywy śniegowej – brzmi komunikat lawinowy przygotowany przez ratowników TOPR.
Turyści mogą obecnie spacerować jedynie Drogą pod Reglami. Popularna ścieżka przebiega od rejonu Wielkiej Krokwi w kierunku wejścia do Doliny Strążyskiej i dalej w kierunku Doliny Kościeliskiej. Poza tym szlakiem oznaczonym kolorem czarnym, wszystkie szlaki w Tatrach są zamknięte dla ruchu turystycznego oraz narciarskiego.
Ekstremalne warunki pogodowe Podhalu. Seria niebezpiecznych zdarzeń w weekend
Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR w nocy z piątku na sobotę (3 na 4 lutego) ruszyli na pomoc turyście, który wędrując Pasmem Podhalańskim zgubił szlak i utknął w śniegu po pas ok. 5 km od przełęczy Formoza. Na pomoc wyruszyły dwa zespoły ratowników pojazdami gąsienicowymi oraz na nartach.
W sobotę, 4 lutego z powodu uszkodzenia trakcji elektrycznej na wysokości Białego Dunajca zatrzymał się pociąg jadący z Zakopanego. Około dziesięciu pasażerów zostało ewakuowanych. W ewakuacji pomogli pasażerom strażacy, którzy musieli usunąć śnieg z nasypu kolejowego, a następnie przy pomocy liny pomogli pasażerom opuścić pociąg. Trakcję uszkodziło drzewo złamane pod naporem śniegu.
W nocy z soboty na niedzielę (4 na 5 lutego) w miejscowości Rdzawka w powiecie nowotarskim, pod naporem śniegu zalegającego na dachu zawalił się stary drewniany dom. Pięcioosobowa rodzina zdołała się ewakuować. "Nikt nie został poszkodowany" – poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej st. asp. Hubert Ciepły.
Jaka będzie pogoda w górach? Prognozy dla Tatr i Podhala
- Pogoda dla Tatr i Zakopanego na poniedziałek, 6 lutego
W poniedziałek, 6 lutego w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Rano możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -8°C do -5°C, na szczytach Tatr około -12°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, początkowo jeszcze porywisty, północno-wschodni i wschodni.
W poniedziałek, 6 lutego w nocy zachmurzenie małe, nad ranem wzrastające do umiarkowanego. Temperatura minimalna od -17°C do -14°C, lokalnie na Podhalu możliwy spadek temperatury do -20°C; na szczytach Tatr około -16°C. Wiatr słaby, początkowo wschodni później zmienny. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni, okresami z kierunków zmieniających się.
- Pogoda dla Tatr i Zakopanego na wtorek, 7 lutego
We wtorek, 7 lutego w dzień zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego aż do wystąpienia słabych opadów śniegu. Temperatura maksymalna od -7°C do -4°C, na szczytach Tatr około -11°C. Temperatura maksymalna w górach wystąpi rano, potem spadek temperatury o około 2°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.
We wtorek, 7 lutego w nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Miejscami możliwe marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -14°C do -11°C; lokalnie na Podhalu możliwy spadek temperatury do -17°C, na szczytach Tatr około -15°C. Wiatr słaby, północno-wschodni i wschodni, okresami zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.