Od kiedy można śpiewać kolędy?

i

Autor: pixabay

Święta Bożego Narodzenia 2022. Od kiedy można śpiewać kolędy?

2022-12-22 8:42

Święta Bożego Narodzenia 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Czeka na nie spora liczba osób. Ze świętami nieodłącznie kojarzą się różne przyśpiewki i kolędy. Wiele osób zastanawia się, od kiedy można je śpiewać. Mamy odpowiedź! Od kiedy można śpiewać kolędy? Jaka jest ich tradycja?

Śpiewanie kolęd. Skąd się wzięła ta tradycja?

Przeważnie kolędy można najczęściej usłyszeć dopiero w Wigilię. Według tradycji, rodzina zasiadająca do posiłku wspólnie śpiewa kolędy, aby w ten sposób celebrować Święta Bożego Narodzenia. W otoczeniu świątecznych ozdób, choinki, prezentów i bliskich nam osób kolędowanie tworzy wyjątkową atmosferę.

Zwyczaj wspólnego kolędowanie inaczej wygląda w różnych częściach świata. W Polsce rodziny razem śpiewają najpiękniejsze tradycyjne pieśni, a np. w innym krajach, jak w Anglii nie ma takiego zwyczaju. Tam śpiewy przenoszą się na ulice. Grupy kolędników w różnym wieku chodzą przez cały grudzień i zbierają pieniądze na cele charytatywne.

Od kiedy można śpiewać kolędy? Data was zaskoczy!

Od kiedy jednak można śpiewać kolędy? Wiele osób się nad tym zastanawia. Według liturgii Kościoła katolickiego kolędy można śpiewać dopiero od mszy o północy w Święta Bożego Narodzenia, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. To pasterka jest symbolem rozpoczynającym wspólne kolędowanie. Wtedy uroczyście witamy na świecie Jezusa. Kolędy można śpiewać do Święta Chrztu Pańskiego, czyli do pierwszej niedzieli po 6 stycznia.

W polskiej tradycji można to robić nieco dłużej. Kolędy można śpiewać aż do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego. Dzięki temu, rodziny dłużej utrzymują klimat Świąt w swoich domach.

Zwyczaj kolędowania. Czy znałeś te ciekawostki?

Na samym początku kolęda była pieśnią śpiewaną w Nowy Rok. Był to utwór pochwalny na cześć gospodarza, którym były przykazywane życzenia szczęścia i pomyślności. Kolędy znane w dzisiejszych czasach, jako pieśni śpiewane z okazji narodzin Jezusa Chrystusa powstały później, wraz z rozwojem kultury chrześcijańskiej.

W dawnych czasach terminem "kolęda" określało się również słowiański obrzęd z okazji Święta Godowego, a następnie Świąt Bożego Narodzenia. Wtedy pojawili się pierwsi kolędnicy, którzy chodzili po domach z dobrą nowiną.

Czwartkowy test z geografii. Miejsca na Ziemi, które kojarzą się z zimą!

Pytanie 1 z 10
1. Miasto, które często jest zwane "polskim biegunem zimna", to:
Tłumy na jarmarku świątecznym w Krakowie

Świąteczne porządki na luzie? Okazuje się, że to możliwe :)

Posłuchaj i poznaj proste triki!

Listen to "Jak posprzątać mieszkanie przed świętami i nie zwariować" on Spreaker.