Szkoła

i

Autor: Pixabay Zespół Szkól Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem zostanie zamknięty

Wiadomości

Ta szkoła zniknie z mapy Małopolski po 91 latach. Uczy się w niej dwóch uczniów

2025-02-10 15:35

Składający się ze szkoły podstawowej i liceum Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem przestanie istnieć po 91 latach działalności. Taką decyzję podjął sejmik województwa małopolskiego, który nie widzi sensu utrzymywania placówki, szczególnie, że obecnie uczy się w niej zaledwie dwóch uczniów. Ponadto, jak przekazała w rozmowie z Radiem ESKA Katarzyna Zarzycka, wicedyrektor zakopiańskiego szpitala, zmienił się profil lecznicy, która zrezygnowała z przyjmowania pacjentów w wieku szkolnym na długotrwałe leczenie.

Zespół Szkól Specjalnych w Zakopanem zostanie zamknięty. Placówka funkcjonowała przez 91 lat

Szkoła Podstawowa Specjalna i Liceum Ogólnokształcące Specjalne przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem przestaną istnieć po 91 latach. Decyzję o zamknięciu Zespołu Szkół Specjalnych podjął sejmik województwa małopolskiego, będący jego organem prowadzącym. Jako powód podano, że nie ma dalszego sensu utrzymywania placówki w obecnej rzeczywistości medycznej, szczególnie, że uczy się w niej zaledwie dwóch uczniów.

– W roku szkolnym 2021/2022 było to 17 uczniów, w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 – 6 uczniów. Obecnie naukę w szkole podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem kontynuuje 2 uczniów. (...) Z uwagi na nieodwracalną tendencję związaną z brakiem uczniów w Zespole Szkół, a co zatem idzie brakiem uzasadnienia dla dalszego prowadzenia jednostki przez Województwo Małopolskie, w tym w szczególności ponoszenia kosztów organizacji procesu dydaktycznego i wychowawczego, Województwo Małopolskie podjęło decyzję o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół przy Uniwersyteckim Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym w Zakopanem – czytamy uchwale sejmiku województwa małopolskiego.

Dalsze funkcjonowanie Zespołu Szkół Specjalnych jest też bezzasadne w związku z wprowadzeniem nowoczesnych metod leczenia, które skracają czas hospitalizacji pacjentów w wieku szkolnym. Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem nie będzie już przyjmował dzieci na długotrwałe procesy leczenia, trwające dłużej niż 9 dni. Natomiast krótsza hospitalizacja nie wymaga organizowania zajęć dla młodych pacjentów.

– Zmieniły się techniki operacyjne, a także profil pacjentów szpitala. Dzieci stanowią zaledwie ¼ pacjentów. Najdłuższe pobyty są mniej więcej dziesięciodniowe, przy takich najbardziej skomplikowanych procedurach operacji skoliozy. Nie jest to taki okres, w którym dziecko chciałby korzystać z jakiegokolwiek zabezpieczenia dydaktycznego – wyjaśnia w rozmowie z Radiem ESKA Katarzyna Zarzycka, wicedyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem.

Decyzja o likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych wejdzie w życie 31 sierpnia 2025 roku, czyli po zakończeniu trwającego roku szkolnego. Władze województwa małopolskiego nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie budynku, w którym przez lata mieściła się placówka.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Studniówka VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. To była niezapomniana noc dla krakowskich maturzystów [GALERIA]

Studniówka VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie
QUIZ. Andrus, bojka, winkiel - jarzysz te słowa? Rozwiąż nasz test i sprawdź, czy dogadasz się z mieszkańcem Krakowa!
Pytanie 1 z 12
Jeśli jestem andrusem, to jestem: