Tablica poświęcona Mikołajowi Kopernikowi

i

Autor: A.W.

Wydarzenia

Kraków. Tablica upamiętniająca 550. rocznicę urodzin Kopernika odsłonięta w Collegium Maius UJ

2023-09-27 19:36

Za to, że "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Mikołaj Kopernik doczekał się pamiątkowej tablicy w Collegium Maius, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. To z okazji 550. rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma.

Kraków. Na wydziale sztuk wyzwolonych rozpoczęła się droga naukowa słynnego astronoma

W przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym budynku w latach 1491-1495 studiował najsłynniejszy wychowanek Uniwersytetu.

Prawda jest taka, że ci, którzy nie przychodzą do wnętrza Collegium Maius i nie oglądają tych pamiątek, urządzeń astronomicznych, które były w czasach Kopernika, nie mają świadomości, że tu studiował, właśnie w tym budynku Mikołaj Kopernik. Myślę, że ta tablica będzie okazją na to, aby osoby wchodzące na dziedziniec miały to przekonanie, że właśnie w tym miejscu rozpoczynała się światowa kariera Mikołaja Kopernika  - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Uroczystość stanowiła symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.  Światowy Kongres Kopernikański to wspólna inicjatywa trzech polskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk  i rozpoczął się 19 lutego tego roku w Toruniu.

Było to najważniejsze wydarzenie obchodzonego obecnie Roku Kopernikańskiego. W jego ramach odbyła się cała seria wystaw, sesji naukowych i dyskusji - mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odsłonięcie tablicy to kolejne wydarzenie w ramach roku i urodzin Mikołaja Kopernika, ale nie tylko. 480 lat temu zostało wydane słynne dzieło astronoma "O obrotach sfer niebieskich".

"Milionerzy". To były pytania za milion. Odpowiesz na wszystkie?

Pytanie 1 z 11
Kiedy rozpoczęło się drugie tysiąclecie?
Wieczorny Express - Jurasz, Parafianowicz

Koszyce. Kiedyś władał nimi król, dziś są najmniejszym miastem w Małopolsce [GALERIA]