Kraków. Na wydziale sztuk wyzwolonych rozpoczęła się droga naukowa słynnego astronoma
W przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym budynku w latach 1491-1495 studiował najsłynniejszy wychowanek Uniwersytetu.
Prawda jest taka, że ci, którzy nie przychodzą do wnętrza Collegium Maius i nie oglądają tych pamiątek, urządzeń astronomicznych, które były w czasach Kopernika, nie mają świadomości, że tu studiował, właśnie w tym budynku Mikołaj Kopernik. Myślę, że ta tablica będzie okazją na to, aby osoby wchodzące na dziedziniec miały to przekonanie, że właśnie w tym miejscu rozpoczynała się światowa kariera Mikołaja Kopernika - mówił rektor UJ prof. Jacek Popiel.
Uroczystość stanowiła symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Światowy Kongres Kopernikański to wspólna inicjatywa trzech polskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk i rozpoczął się 19 lutego tego roku w Toruniu.
Było to najważniejsze wydarzenie obchodzonego obecnie Roku Kopernikańskiego. W jego ramach odbyła się cała seria wystaw, sesji naukowych i dyskusji - mówił rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odsłonięcie tablicy to kolejne wydarzenie w ramach roku i urodzin Mikołaja Kopernika, ale nie tylko. 480 lat temu zostało wydane słynne dzieło astronoma "O obrotach sfer niebieskich".