Nowy stadion Hutnika Kraków. Miasto pokazało koncepcję
21 marca 1950 roku to pamiętna data w historii krakowskiego futbolu. Właśnie tego dnia założony został Hutnik Kraków, który od czasów swojego istnienia na stałe wpisał się w historię piłki nożnej. W czwartek, w rocznicę 74-lecia założenia klubu na Suchych Stawach zorganizowano konferencję prasową z udziałem miasta i włodarzy Hutnika, podczas której zaprezentowano koncepcję modernizacji Stadionu Miejskiego, na którym swoje mecze rozgrywa Hutnik.
Koncepcja przewiduje budowę stadionu piłkarskiego wraz z urządzeniami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną. Zgodnie z projektem stadion Hutnika Kraków ma składać się z czterech w pełni zadaszonych trybun, na których zasiądzie ponad 8 tys. widzów. Oprócz stadionu wybudowane zostaną kasy, garaż podziemny, place, chodniki i układ drogowy wraz z zatoką postojową dla autokarów.
Stadion, który jest dzisiaj jest bardziej malowniczy niż użytkowy. Była bieżnia, były zawody żużlowe, a teraz obiekt jest tylko przeznaczony pod zawody piłkarskie i ma jedną funkcję. Dążymy do tego, żeby zgodnie z przepisami, ale przybliżyć płytę boiska oglądającym kibicom. Im bliżej, tym lepiej – mówi autor koncepcji stadionu Jerzy Wowczak.
Trybuna główna nowego obiektu ma zostać zlokalizowana po stronie zachodniej. To właśnie w tej części będą mieściły się szatnie drużyn, zaplecze sanitarne, pomieszczenia dla trenerów czy sędziów oraz miejsca VIP.
Lata lobbingu, lata rozmów, lata wskazywania, jak bardzo jest to ważna inwestycja w końcu przyniosły skutek. Bardzo się z tego cieszymy. Czekamy na pierwszą łopatę, bo wiadomo, wtedy ta radość będzie jeszcze większa, natomiast zrobiliśmy ważny krok, padły deklaracje, mamy projekt koncepcyjny, także to duży krok do tego, żeby ta inwestycja tutaj powstała - powiedział prezes Hutnika Artur Trębacz.
W 2024 roku na opracowanie projektu budowlanego oraz dokumentacji wykonawczej dla modernizacji Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Ptaszyckiego 4A zostały zabezpieczone środki w budżecie miasta w wysokości 100.000,00 zł. Zakres rzeczowy w 2024 roku obejmuje: ogłoszenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej, zawarcie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej i rozpoczęcie opracowania dokumentacji projektowej – informuje urząd.
Termin rozpoczęcia i zakończenia budowy jest uzależniony od uzyskania kompletnej dokumentacji i decyzji pozwolenia na budowę, wraz z zabezpieczeniem finansowania inwestycji.
Planowany czas realizacji inwestycji to lata 2026–2029. Szacunkowy koszt inwestycji znany będzie po wykonaniu dokumentacji projektowej – dodaje magistrat.