Pięciogroszówka warta 4 tys. złotych. Jak to możliwe?
Patrząc na konkretny banknot czy monetę od razu znamy jego wartość przynajmniej w teorii. Przykładowy banknot o nominale 10 złotych jest wart właśnie tyle – nie mniej, nie więcej niż 10 złotych. Okazuje się, że nie jest to żelazna reguła i nie mamy tu na myśli monet kolekcjonerskich czy tych bitych setki lat temu. Jak pokazuje życie, na pozór zwykła pięciogroszówka może być źródłem pokaźnego zysku. Właśnie o takim przypadku poinformował tik-tokowy kanał „numizmatycznie”. Moneta 5 groszy została sprzedana na licytacji w październiku zeszłego roku za… 3910 złotych!
Oczywiście nie każda pięciogroszówka jest warta aż takich pieniędzy. Tę konkretną monetę 5 groszy sprzedano za pokaźną kwotę ponieważ była inna od pozostałych. O jej bardzo wysokiej wartości zdecydował… brak znaku mennicy! Ten wydawałoby się drobny szczegół nie umknął uwadze kolekcjonerów i numizmatyków, którzy są w stanie za podobne „perełki” zapłacić bardzo wysokie kwoty.
Innym przykładem może być złotówka wybita w 1991 roku w nakładzie ponad 60 mln sztuk. Moneta została sprzedana w ubiegłym roku za kwotę aż 569 złotych. Powodem dla którego wartość była tak wysoka był stan fizyczny monety określany jako menniczy, czyli taki, który wskazuje na to, że moneta nigdy nie trafiła do obiegu i nie jest w żaden sposób uszkodzona.
Z kolei w marcu 2022 roku na licytację trafiła złotówka wybita w 1990 roku. Moneta została sprzedana za 800 zł i podobnie jak poprzednio wspominana prezentowała stan menniczy. Innym przykładem może być moneta 20 groszy z 1990 roku zachowana w stanie menniczym. Sprzedano ją za kwotę 275 złotych.
Jak rozpoznać monetę lub banknot o wysokiej wartości?
Wiele osób może myśleć, że decydującym czynnikiem w przypadku wartości monety czy banknotu jest data jego użytkowania. Mówiąc precyzyjniej, starość monety nie zawsze jest wyznacznikiem jej wartości. Numizmatycy i znawcy cenią sobie przede wszystkim te monety i banknoty, które są wyjątkowe na tle innych. Jak wcześniej wspomniano, chodzi tu m.in. o defekty produkcyjne takie jak brak znaku mennicy czy niski nakład. Nie bez znaczenia jest także stan zachowanej monety czy banknotu.
Ciekawym przykładem jest też tzw. odwrotka, czyli moneta, której awers jest obrócony względem rewersu o pełne 180 stopni. Jedna z takich monet o nominale 5 groszy została wystawiona na portalu Allegro za… 600 złotych!
W przypadku banknotów kolekcjonerzy zwracają uwagę m.in. na nietypowe serie, np. początkowe. Chodzi o numery seryjne widniejące na nominale. Najcenniejsze są te pochodzące z serii początkowych, takie jak AA, AB czy BB lub te, które posiadają nietypową kombinację cyfr, np.:
- 1234567,
- 8765432,
- 7777777,
- 2222222,
- 2000000.