TOPR

i

Autor: S. Bobak / TOPR, Ł. Strama / TOPR / TOPR - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Facebook

Wiadomości z regionu

Trudne warunki w górach. Pracowite dni dla ratowników TOPR

2024-10-07 10:03

W Tatrach wciąż panują trudne warunki. W wyższych partiach gór jest bardzo ślisko, a szlaki momentami pokrywa cienka warstwa śniegu. Miejscami występują także oblodzenia. Tylko w ostatnich dniach ratownicy TOPR udzielili pomocy 17 osobom. Przyczyną wypadków oprócz pogody jest również brak odpowiedniego przygotowania. Jakie są aktualne warunki w Tatrach?

Tatry. Aktualne warunki pogodowe

Jakie są aktualne warunki pogodowe w Tatrach? Zgodnie z komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego, w najwyższych partiach gór na szlakach zalega cienka warstwa śniegu, wraz z miejscowymi oblodzeniami. W Tatrach jest bardzo ślisko, co zwiększa szansę na upadki z wysokości. TPN zaleca odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry – wycieczki należy planować w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Oto aktualne zalecenia TPN:

  • Przed wyjściem w góry koniecznie zapoznaj się z komunikatem turystycznym TPN oraz sprawdź prognozę pogody.
  • Zabezpiecz się przed zimnem. Dobry ubiór i buty powinny zapewnić ochronę przed przemakaniem, osłonę przed wiatrem, wyparowaniem ciepła i nadmiernym poceniem.
  • W czasie silnego wiatru nie wybieraj się w góry.
  • Nie wychodź w góry bez okularów przeciwsłonecznych. Konieczne jest również nakrycie głowy. Twarz, ręce i kark posmaruj kremem o wysokim współczynniku UV.
  • Wychodź w góry wcześnie. Zaplanuj trasę tak, aby zakończyć ją przed zmrokiem. Nigdy nie podejmuj wycieczki samotnie. Zostaw informację o planowanej trasie i godzinie powrotu.
  • Na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia zalecamy posługiwanie się zestawem do autoasekuracji, jaki stosuje się na via ferratach, tj. lonża, uprząż i kask, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w eksponowanym terenie. Łańcuchy, klamry czy drabinka służą jedynie jako dodatkowa pomoc i jeden z elementów autoasekuracji. Pamiętajmy, wybierając się na wysokogórskie szlaki, należy odpowiednio się przygotować - technicznie i sprzętowo.

Pracowite dni dla ratowników TOPR

W ostatnich dniach w związku z trudnymi warunkami pogodowymi ratownicy TOPR maja pełne ręce roboty. W ostatnich dniach TOPR-owcy udzielili pomocy 17 osobom. W sobotę, 5 października prawie siedem godzin trwała wyprawa po turystę, który doznał urazu stawu kolanowego w rejonie Buli pod Rysami. W działaniach wzięło udział 18 ratowników, którzy znieśli mężczyznę do schroniska nad Morskim Okiem, a następnie przetransportowali go do zakopiańskiego szpitala. Równolegle trwała wyprawa na Czerwoną Przełęcz, gdzie 10 ratowników znosiło turystkę z urazem nogi.

Z kolei w piątek przed południem ze szlaku pomiędzy Czarnym Stawem Gąsienicowym i Zmarzłym Stawem zniesiono na noszach turystkę z urazem nogi. Podobna akcja odbyła się na przełęczy Siodło pod Giewontem. W środę dwukrotnie ratowano turystów, którzy pomimo złych warunków pogodowych (śnieg, lód) wybrali się na Rysy. W inne dni ratownicy ewakuowali turystów z masywu Niżnych Rysów, a także dwie osoby, które utknęły w rejonie łańcuchów w górnej części szlaku prowadzącego z Hali Gąsienicowej na Zawrat.

Z aktualnymi warunkami pogodowymi w Tatrach, wszelkimi poradami i komunikatami można zapoznać się na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Najbardziej zakorkowane ulice w Krakowie

Dudek o polityce short - Janusz Palikot
Listen on Spreaker.