CIEKAWOSTKI

Ten renesansowy zamek nazywany bywa "Małym Wawelem". Jest perłą na mapie Małopolski [ZDJĘCIA]

2025-02-05 8:16

"Mały Wawel" to określenie, którymi może się poszczycić kilka budowli w Polsce. Wśród nich znajduje się dawna rezydencja magnacka w Suchej Beskidzkiej, czyli Zamek Suski. To jeden z najpiękniejszych małopolskich przykładów architektury renesansowej, który do dziś cieszy oko mieszkańców miasta i przyciąga turystów. Jak wygląda i w czym przypomina krakowską siedzibę królów, dowiecie się z naszej galerii.

"Mały Wawel" w Suchej Beskidzkiej. Historia rezydencji

Zamek w Suchej Beskidzkiej to dawna rezydencja magnacka, położona na północ od centrum miasta, u stóp góry Jasień. Jej historia sięga XVI wieku. Wówczas Kasper Suski, złotnik krakowski włoskiego pochodzenia (którego oryginalne imię i nazwisko brzmiało: Gaspare Castiglione), wzniósł w tym miejscu kamienny dwór o charakterze obronnym. Pozostałości tej budowli można dziś dostrzec w południowym skrzydle zamku. Kiedy na początku XVIII w., rezydencja zmieniła właścicieli i trafiła w ręce Komorowskich, postanowiono ją rozbudować. To wtedy pojawiła się trójskrzydłowa konstrukcja, którą możemy podziwiać do dziś, a zamek zaczął przypominać krakowski Wawel.

Kolejne znaczące zmiany nastąpiły po kolejnej zmianie właścicieli, tj. za Wielopolskich (1665-1843). Wówczas siedziba magnacka zyskała dwie wieże i odnowione wnętrza. W 1843 r. Zamek Suski znalazł się w posiadaniu Aleksandra Branickiego, który zdecydował się na generalną restaurację zamku, za którą odpowiedzialny był Tadeusz Stryjeński, architekt ściśle związany z Krakowem. To jemu stolica Małopolski zawdzięcza m.in. gmach Powiatowej Kasy Oszczędności przy ulicy Pijarskiej 1 czy Pałacyk Straszewskich przy ulicy Straszewskiego 1.

Ze względu na pożar, który strawił Zamek Suski w 1905 r., Tadeusz Stryjeński pracował przy rezydencji dwukrotnie. W 1922 r. nabyli ją Tarnowscy, którzy byli właścicielami do wybuchu II wojny światowej. Potem zamek był użytkowany w różnych celach, m.in. stanowił siedzibę gimnazjum, przez jakiś czas działała w nim fabryka mebli, przekształcono go również w magazyn Gminnej Spółdzielni. W 1975 r. w historii Zamku w Suchej Beskidzkiej pojawia się nawet "wątek wawelski" i to dosłownie, ponieważ właśnie wtedy otwarto w nim filię muzeum wawelskiego. Trudno wyobrazić sobie lepszy wybór - dziedziniec arkadowy budowli w Suchej Beskidzkiej od razu budzi skojarzenie z krakowskim "prototypem".

W 1996 r. zamek został przekazany do użytku miasta, ale Sucha Beskidzka stała się jego prawowitym właścicielem dopiero w 2016 r. Obecnie w rezydencji ma swoją siedzibę Miejski Ośrodek Kultury, a także hotel i restauracja „Kasper Suski”, której nazwa bezpośrednio nawiązuje do pierwszego właściciela.

Niewątpliwą atrakcją "Małego Wawelu" w Suchej Beskidzkiej jest tamtejszy park założony w XIX wieku. Wcześniej, w XVI wieku obok rezydencji znajdował się niewielki ogród włoski, który w następnych stuleciach został powiększony i dwa stulecia później przyjął formę ogrodu barokowego, pełnego roślin przystrzyżonych w geometryczne kształty. Z kolei dzisiejszy romantyczny park krajobrazowy zawdzięczamy rodzinie Branickich. Główna droga prowadzi przez kamienny most arkadowy zlokalizowany nad sztucznym stawem. W parku znajduje się budynek oranżerii, który stanowi przykład stylu angielskiego neogotyku, oraz tzw. Dom Ogrodnika, będący częścią dawnych zabudowań gospodarczych, które dziś są zajęte przez Oddział Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Instytucja zajmuje też pomieszczenia na pierwszym piętrze południowego skrzydła zamku. W naszej galerii zobaczycie zdjęcia tej wyjątkowej rezydencji.

Wizyta króla Karola III w Krakowie
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Zamek Suski. Tak prezentuje się "Mały Wawel" w Suchej Beskidzkiej

Wizyta króla Karola III w Krakowie
QUIZ. Andrus, bojka, winkiel - jarzysz te słowa? Rozwiąż nasz test i sprawdź, czy dogadasz się z mieszkańcem Krakowa!
Pytanie 1 z 12
Jeśli jestem andrusem, to jestem: