Pączki Magdy Gessler. Niebo w gębie, ale cena z kosmosu
O pączkach, a dokładniej o cenach pączków w restauracji Magdy Gessler, mówi cała Polska. W 2023 roku za jednego pączka w Delikatesach u Fukiera zapłacimy 15 zł - do wyboru są warianty z konfiturą z płatków róż bądź malinową. Natomiast 200-gramowe opakowanie faworków u Magdy Gessler kosztuje 38 zł. Nie każdego stać na taki luksus, ale każdy - z odrobiną chęci i lekkim zacięciem do gotowania - może wypróbować przepisy szefowej "Kuchennych Rewolucji" na te przysmaki.
Pączki Magdy Gessler. Sekret tkwi w szczegółach
Nie od dzisiaj wiadomo, że Magda Gessler stawia na wysoką jakość produktów, z których przygotowuje potrawy. Także w przypadku pączków najważniejsze są składniki: wysokogatunkowa mąka, najlepiej szymanowska (to uniwersalna mąką jasna, typ 480, która doskonale sprawdza się podczas przygotowywania wszelkiego rodzaju ciast drożdżowych, piaskowych, parzonych i kruchych oraz innych wypieków), do tego świeże drożdże, tłuste mleko, cukier waniliowy (nie wanilinowy, który jest tańszym zamiennikiem cukru waniliowego), prawdziwe masło, jaja oraz konfitura.
Nadzienie pozostaje w gestii gotującego: tutaj nie ma granic! My proponujemy różane, przywodzące na myśl wspomnienia z dzieciństwa. To również ulubione nadzienie do pączków Magdy Gessler.
Tłusty czwartek 2023. Przepis krok po kroku na pączki Magdy Gessler
Z jednego kilograma mąki wykonamy ok. 30 pączków, jest to jednak kwestia umowna, bowiem wszystko zależy od tego, jak wyrośnie ciasto czy jakiej wielkości pączki preferujemy.
Składniki:
- 1 kg mąki wysokogatunkowej
- 150 gramów cukru
- 15 jajek
- 250 gramów masła
- 250 ml tłustego mleka
- pół opakowania cukru waniliowego
- sól
- 50 gramów świeżych drożdży
- ok. 1,2 kg konfitury z róży
- 250 gramów domowego lukru
- 50 gramów kandyzowanej skórki pomarańczy
- smalec do smażenia - ok. pięć kostek (po 250 gramów)
- dodatek niekonieczny - alkohol (spirytus lub wódka) - dodatek ten sprawia, że pączki podczas smażenia wchłaniają mniej tłuszczu (ok. 1 łyżka na 250g mąki).
Sposób przygotowania:
- Łączymy mleko z 50 gramami cukru w rondelku. Całość podgrzewamy, tak by płyn był ciepły, ale nie gorący. Po podgrzaniu zabieramy rondelek z palnika i dorzucamy drożdże. Kiedy te się rozpuszczą, dodajemy ok. pół szklanki mąki, stopniowo (będą tworzyć się grudki). Zaczyn powinien mieć konsystencję gęstej śmietanki. Przykrywamy, czekamy aż ciasto urośnie.
- 5 całych jaj i 10 żółtek rozcieramy z pozostałym cukrem, większą szczyptą soli i połową opakowania cukru waniliowego. Mieszaninę podgrzewamy do temp. maksymalnie 35 st. C. (letnia temperatura, chodzi o to, by z masy nie zrobiła się jajecznica).
- Kiedy wszystko się rozpuści i masa jajeczna będzie gładka, łączymy ją z zaczynem. Mieszamy i dodajemy stopniowo mąkę, tworząc ciasto. Ugniatamy. TIP! Ciasto na pączki należy wyrabiać długo i dokładnie (20-25 minut przy ręcznym wyrabianiu), ma być elastyczne, gładkie, dość luźne. Nie podsypuj go dodatkowo mąką. Wyrabiaj, aż ciasto przestanie się kleić do rąk.
- Wyrobione ciasto należy odłożyć w ciepłe miejsce na ok. 1,5 h, by wyrosło. Będzie jednak potrzebowało "dotlenienia". W międzyczasie więc (po 0,5 h i potem znów po 0,5 h) należy je ponownie wyrobić.
- Po odpoczynku przerywanym wyrabianiem przyszedł czas na formowanie pączków. Jak formujemy pączki? Należy uformować z ciasta wałek, podzielić go na takiej samej wielkości kawałki, z każdego uformować w dłoniach okrągły kształt. Kawałek ciasta następnie trzeba rozpłaszczyć w dłoniach, na środek nałożyć nadzienie, skleić brzegi ciasta, tworząc sakiewkę i formując w dłoniach okrągły pączek. Ciasto na blacie ułożyć sklejeniem do spodu. Ważne! Warto konfitura musi mieć temperaturę pokojową, unikniemy wtedy powstania w pączku zakalca.
- Pączki smażymy na rozgrzanym smalcu w szerokim garnku, pączki nie powinny stykać się z dnem garnka. Wrzucamy je w niewielkich porcjach i smażymy z obu stron aż do zarumienienia. Temperatura odpowiednia do smażenia pączków to około 175 stopni (sprawdzimy to przy pomocy termometru cukierniczego, bądź wrzucając do tłuszczu skórkę chleba - przy odpowiedniej temperaturze skórka utrzymuje się na powierzchni, a wokół niej tworzą się bąbelki, nie rumieni się też zbyt szybko).
- Gotowe pączki należy odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku. Polewamy lukrem i posypujemy skórką pomarańczową.