Ceny poszczególnych foteli są indywidualne w zależności od wariantu i stanu zachowania. Odbiór foteli będzie możliwy po 7 maja. W dniu wyprzedaży było również otwarte stoisko z gadżetami teatralnymi. Jak twierdzi dyrekcja placówki, lepiej podzielić się sztuką z miłośnikami, niż chować ją do magazynu.
Kolejki były ogromne. Wyprzedajemy kawał historii. Przyszedł Pan, który był u Nas na sztuce dwadzieścia lat temu i wtedy zakochał się w teatrze. Dokładnie pamiętał na jakim miejscu siedział i chciał kupić właśnie ten fotel. Takich historii jest bardzo dużo. Przyszli też miłośnicy starych mebli, którzy taki fotel postawią na przykład w korytarzu lub sypialni - mówi Piotr Szczerba z Teatru Słowackiego.
Krzesła licytowało kilkaset osób. Sprzedawane były za równo te z widowni głównej, ale też te, które stały w lożach teatru.
Dla mnie to wyjątkowy dzień. Uwielbiam stare meble. To krzesło będzie stało w mojej sypialni i zapłacę za nie każdą cenę. To okazja jedna na milion żeby zdobyć taki mebel - mówi mieszkanka Krakowa.
Takich głosów oczywiście było więcej. Miłośnicy sztuki nie przejmowali się zniszczeniami, odrapaniami.
Dla mnie właśnie te odrapane krzesła są wyjątkowe. Są piękne i wysiedziane. Właśnie te mają duszę, dlatego wybrałam te najbardziej zniszczone - mówi inna mieszkanka Krakowa.
Według zapowiedzi nowe krzesła będą wyprodukowane na podstawie oryginalnego projektu Jana Zawiejskiego – głównego architekta Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Krzesła Zawiejskiego zostały zamontowane i oddane do użytku wraz z całym budynkiem w 1893 r. i służyły teatrowi przez następnych 80 lat, po czym ślad po nich zaginął w latach 70. XX w.
Prace modernizacyjne są prowadzone dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 21 mln zł, z czego ponad 15 mln zł stanowi dofinansowanie UE. Wkład własny w projekcie zapewnia Województwo Małopolskie. Ostatni remont w krakowskim teatrze miał miejsce w latach 90. ubiegłego wieku.