Podróże

To dawna ariańska wieś w Małopolsce. Zachwyca pięknym drewnianym kościołem [GALERIA]

2024-10-25 17:03

Małopolska jest uznawana za jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce. Województwo jest szczególnie doceniane przez pryzmat leżących na jego mapie niezwykle urokliwych małych miejscowości. Jedną z najciekawszych jest bez wątpienia Chronów, wieś położona w powiecie bocheńskim, w gminie Nowy Wiśnicz. Jej największą atrakcją turystyczną jest wybudowany w drugiej połowie XVII wieku kościół Ducha Świętego. Historia miejscowości wiąże się ze wspólnotą braci polskich, którzy po wyodrębnieniu się z polskiego Kościoła reformowanego założyli tam zbór. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Chronów to jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Bracia polscy założyli w niej zbór

Chronów jest jedną z najciekawszych miejscowości w województwie małopolskim. Wieś jest położona w powiecie bocheńskim, w gminie Nowy Wiśnicz, w środkowo-wschodniej części Pogórza Wiśnickiego. Jej niemałą część stanowią niskie i łagodne wzgórza, wśród których najlepiej prezentuje się granicząca z wsią Borówna Kobyla Góra. Chronów zamieszkuje, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 476 osób, z czego 47,9 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 52,1 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1954-1957 miejscowość była siedzibą władz gromady Chronów, a w kolejnych latach należała do gromady Lipnica Murowana. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.

Historia miejscowości jest związana z braćmi polskimi, zwanymi potocznie arianami, czyli unitariańską wspólnotą religijną, będącą najbardziej radykalnym odłamem reformacji na ziemiach polskich, która wyodrębniła się z polskiego Kościoła reformowanego w latach 1562-1563. Pod koniec XVI wieku Chronów zamieszkiwało trzech ariańskich szlachciców. Jednym z nich był Sebastian Sieradzki, który najechał i nabył dom oraz ogród plebański, pobijając przy tym proboszcza. W 1562 roku we wsi założono zbór braci polskich. Pod koniec XVI wieku, w 1585 roku, właścicielem wsi został arianin Jan Przypkowski z Górnych Przytkowic, herbu Radwan.

Kościół Ducha Świętego. To największa atrakcja turystyczna we wsi Chronów

Największą atrakcją turystyczną w Chronowie jest kościół Ducha Świętego wybudowany w 1685 roku w miejscu starszej świątyni i konsekrowany dwa lata później przez biskupa Michała Oborskiego. Budynek wraz z dzwonnicą i kaplicą grobową wchodzi w skład zespołu zabytków wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Kościół jest również częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Tak wygląda Chronów, jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?
Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Zawody łazików marsjańskich w Krakowie. European Rover Challenge 2024