Podróże

To jedna z najpiękniejszych małopolskich wsi. Kiedyś mieszkał w niej święty pustelnik [GALERIA]

Małopolska jest niezwykłym regionem na mapie naszego kraju. Wiele leżących na jej terenie miejscowości słynie z wyjątkowych podań i legend. Jedna z nich mówi o świętym Juście, zwanym również Justem-Jodokiem, żyjącym na przełomie X i XI wieku w pustelni, na jednym ze wzgórz w okolicach Tęgoborza, miejscowości którą już w 1347 nazwano jego imieniem. Obecnie Just jest częścią wsi Tęgoborze, dawniej zaś istniał samodzielnie. Jak wygląda ta wyjątkowa miejscowość? Sprawdźcie w naszej galerii.

Tęgoborze jest jedną z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Jej część Just jest związana z legendą o świętym pustelniku

Tęgoborze jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w województwie małopolskim. Zamieszkuje ją, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 1 685 z czego 50,4 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 49,6 proc. ludności to mężczyźni. Jest położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Łososina Dolna. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Jedną z jej części jest Just, będący dawnej samodzielną miejscowością. To właśnie z nią wiąże się legenda o świętym Juście z Tęgoborza, pustelniku osiadłym w okolicach Tęgoborza koło Nowego Sącza, uczniu świętego Andrzeja Świerada.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach wsi Tęgoborze było przybycie do niej świętego Justa, zakonnika kameduły. Legenda głosi, że zamieszkał on na jednym z tęgoborskich wzgórz, które do dzisiaj nosi jego imię, gdzie oddał się życiu pustelniczemu. W miejscu jego pustelni wzniesiono kościół. Dawniej na Górze Św. Justa znajdował się również klasztor Ojców Marków, który, podobnie jak druga świątynia, zniszczył w 1611 roku Cyryl Chrząstowski, dziedzic Tęgoborza. Natomiast święty Just zmarł w swojej pustelni w 1009 roku. Właśnie tam został pochowany. W ostatnich dniach życia towarzyszyli mi dwaj inni święci pustelnicy – Świerad i Benedykt. W miejscu, gdzie według tradycji, znajdowała się pustelnia, w drugiej połowie XVII wieku wzniesiono drewniany kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Panny Marii, będący obecnie częścią Szlaku Architektury Dawnej w Małopolsce. W jego wnętrzu można podziwiać obraz pustelnika. Warto odnotować, że kult świętego Justa ma charakter lokalny i ogranicza się do diecezji tarnowskiej.

Tak wygląda wieś Tęgoborze i kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Juście [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Pamiątki z Krakowa