Podróże

To jedna z najpiękniejszych małopolskich wsi. Kiedyś należała do biskupa [GALERIA]

Małopolska jest regionem najchętniej odwiedzanym przez turystów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Na mapie województwa znajduje wiele niezwykle pięknych małych miejscowości. Jedną z nich są Rożnowice, położone w powiecie gorlickim, w gminie Biecz. Wieś ma burzliwą historię, o czym świadczą częste zmiany jej nazwy. W wiekach dawnych należała do biskupa krakowskiego Jana Muskaty, który otrzymał ją od króla Czech i Polski Wacława II. Największą atrakcją Rożnowic jest XVIII-wieczny kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Rożnowice to jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Kiedyś należały do biskupa krakowskiego

Rożnowice są jedną z najbardziej urokliwych wsi w województwie małopolskim. Miejscowość jest położona w powiecie gorlickim, w gminie Biecz, w dolinie potoku Sitniczanka, nad którą wznoszą się wzgórza Pogórza Ciężkowickiego. Mieszka w niej, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 1 315 osób, z czego 51,9 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 48,1 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.

Pierwsze wzmianki o Rożnowicach mówią o osadzie noszącej nazwę Nemcyno, odczytywaną jako Niemściło, Nemcyno, Niemcyno, a nawet Niemieścino. Była to osada niemiecka, która wraz z pobliską, leżącą wówczas na wschodzie Binarową, utworzyła niewielką wyspę językową, wskutek której doszło do wyparcia słowińskiej nazwy przez niemiecką – Rosenberg (Różana Góra). Nazwa ta na przestrzeni wieków ulegała wielu modyfikacjom. Jej warianty to między innymi: 1388 – Rosinberg, 1390 – Rosernbarg, 1391 – Rozernberg, 1433 – Rozernbark, 1437 – Roszumbark, 1680 – Rozembark. Rożnowice pojawiły się dopiero po II wojnie światowej, za sprawą decyzji wydanej przez Komisję Ustalania Nazw Miejscowości przy Ministerstwie Administracji Publicznej (KUNM) w 1947 roku. Przed krótki czas stosowano również nazwę Różanowice.

Warto odnotować, że kronikarz Jan Długosz wspomina w Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis, że kościół i parafia w Rozumberku wraz z miastem Biecz z okręgiem król Czech i Polski Wacław II oddał biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. Duchowny w zamian ofiarował mu wieś Kamienice nad Dunajcem, leżącą na obszarze, na którym powstał Nowy Sącz. Miało to miejsce w 1303 roku i właściwie dotyczyło osady Nemcyno. Nazwa ta przestała funkcjonować w 1351 roku, kiedy powstała wieś Rozembark na prawie magdeburskim na podstawie przywileju króla Kazimierza Wielkiego.

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach. To największa atrakcja w miejscowości

Najważniejszą atrakcją w Rożnowicach jest kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Powstał w latach 1756-1764 na wzgórzu w centralnej części wsi. Jego wyposażenie pochodzi zaś z XVIII i XIX wieku. W sierpniu 1992 roku kościół stanął w płomieniach. Spłonęła wówczas wieża – dzwonnica, a także zabytkowe organy rokokowe oraz dach. Wieżę odbudowano w latach 2010-2011. Świątynia jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Tak wygląda wieś Rożnowice w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Pamiątki z Krakowa
Listen to "Być jedną z PIĘĆDZIESIĘCIU. Bożena o walce z RAKIEM piersi. SIŁA KOBIET" on Spreaker.