Wielkanoc 2023 w Krakowie. Jak spędzą ją uchodźcy z Ukrainy?
Niemal 3/4 przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy planuje pozostać w okresie Wielkanocy w Polsce, z czego prawie połowa z nich spędzi ten czas wspólnie z rodziną, która także przebywa w Polsce - tak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”. Z badania wynika również, że największa ich część będzie obchodzić tegoroczną Wielkanoc zgodnie z wcześniejszą wschodnią tradycją, czyli według kalendarza juliańskiego – 16 kwietnia. Z kolei ponad 20 procent badanych deklaruje, że będzie świętować według obu kalendarzy, a pozostali wyłącznie według kalendarza gregoriańskiego, czyli 9 kwietnia. Jak z kolei spędzą je w Krakowie?
Planujemy upiec babkę, gotować jajka, iść do Cerkwi aby to poświęcić. Będę z koleżanką i z dziećmi, ale chciałabym aby to była moja rodzinna, aby był mój mąż- mówi Tatiana z Czernichowa, która przyjechała do Krakowa w marcu ubiegłego roku.
Wszyscy pytani zgodnie potwierdzają, że zależy im przede wszystkim na zbudowaniu rodzinnej atmosfery.
Podobnie jak w Polsce, wszystko będzie sprzątane. Wśród święconki będzie nasza babka wielkanocna, będą wędliny, jajka, pisanki, przyprawy, twarożek i chrzan - dodaje Oksana, studentka pochodząca z Tarnopola.
Szacuje się, że w Krakowie mieszka ponad 38 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Według prawosławnego kalendarza Wielkanoc wypada 16 kwietnia.